Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
22. prosince 2015 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skupina J&T následuje Martina Romana. Investuje do ‚spící‘ evidence tržeb

Dušan Palcr, lobbista a spolumajitel česko-slovenské skupiny J&T | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dušan Palcr, lobbista a spolumajitel česko-slovenské skupiny J&T | foto: Richard CortésČeská pozice

PRAHA / KARLOVY VARY I když po páteční přetahované ve sněmovně je jasné, že vláda do konce roku nestihne prosadit elektronickou evidenci tržeb (EET), kolem divoce diskutovaného systému se už teď sbíhá řada firem z předního českého byznysu. Jako jedna z nich se přihlásila i česko-slovenská investiční skupina J&T.

Jak informovala MF DNES, společnost kupuje čtvrtinový podíl v karlovarské firmě Smart Software, která vyrábí online pokladní systémy. Takové, které by v případě zavedení elektronické evidence musel nakoupit každý živnostník v České republice.

Transakce je o to zajímavější, že dosud nepříliš známá firma z Karlových Varů se v médiích neobjevuje poprvé. Nedávno v ní totiž koupili podíl další velcí hráči jako bývalý šéf ČEZ Martin Roman, ekonom Michal Mejstřík nebo bývalý tajemník Českých drah Jan Veverka.

„Jedná se o zajímavou investiční příležitost. Ve hře je podíl na trhu, který může svou velikostí přesáhnout částku 1,5 miliardy korun,“ uvedl pro deník partner a podílník skupiny J&T Dušan Palcr.

Jejich propočty však zjevně počítají s tím, že evidence tržeb skutečně projde. V tuto chvíli Smart Service dodává pokladní systémy několika výrazným retailovým klientům jako tabákovým řetězcům Relay nebo kavárnám CrossCafe, jeho tržby ale v loňském roce i tak dosáhly jen něco málo přes deset milionů korun. Nejen J&T, ale i další výrazní investoři tedy sázejí na schopnost Sobotkovy vlády uskutečnit jeden z jejích stěžejních cílů.

J&T kupuje podíl od společnosti Touzimsky IT, v níž drží dvacet procent Mejstřík a po čtyřiceti procentech Roman a Veverkou ovládaná firma Touzimsky Capital. Tu Hospodářské noviny v minulosti spojovaly s kauzou zdravotních knížek IZIP, kde padlo několik trestních oznámení.

Zajímavá nevěsta pro někoho velkého

„My jsme investoři, nechceme vyrábět pokladny. Během dvou tří let můžeme získat kritickou masu klientů a může to být zajímavá nevěsta pro někoho velkého. Ale třeba nikdo nepřijde, budeme vydělávat deset patnáct milionů ročně a budeme mít z takové investice radost,“ uvedl Veverka po svém vstupu do karlovarské firmy pro magazín Reportér.

Kolik investiční skupina J&T za podíl Veverkovi s Romanem zaplatí, není jasné. Hovoří se však o investici v řádu desítek milionů, které by měly být rovnou použity na rozvoj firmy. Nejde o první startup, do kterého J&T vkládá peníze. Už v průběhu loňského roku založila kapitálový fond J&T Ventures, který má za cíl hledat na trhu zajímavé příležitosti. Za své působení investoval více než 40 milionů korun.

Ale zpět ke společnosti Smart Service, o které je koneckonců celou dobu řeč. Firma vznikla už koncem devadesátých let a na svých webových stránkách se chlubí produkty definovanými jako pokladní a retailové systémy. Nabízí také zařízení online pokladen, které v základní verzi s tabletem prodává za necelých pět tisíc korun.

Ministerstvo financí Andreje Babiše, které se elektronickou evidenci tržeb snaží prosadit, přitom počítá s jednorázovou daňovou slevou všem živnostníkům kvůli povinnému zavedení evidenčních systémů. Řeč byla o možnosti odpočtu konkrétně pěti tisíc korun.

Další v řadě

Zmíněné osobnosti českého byznysu rozhodně nejsou jediní, kdo si na EET brousí zuby. V Česku letos vznikla společnost Fiskal One Czech německého investora Klause Hornitscheka. Ten je významným hráčem na chorvatském trhu s registračními pokladnami.

Byl to přitom právě chorvatský model EET, který inspiroval Babišovo ministerstvo k zavedení evidence tržeb v Česku. Fiskal nyní na tuzemském trhu hledá českého partnera. Oslovit již měl například Vítkovice IT Solutions Jana Světlíka.

A větřit po příležitostech mají údajně i další chorvatští podnikatelé, kteří se točí kolem karlovarského miliardáře Milutina Periče, spolumajitele skupiny Slot Game. Ten vydělal na hracích automatech a videoloterijních terminálech.

Podle Reportéra uvažuje o zavedení vlastního systému evidence tržeb také společnost Sazka, nyní součást skupiny KKCG Karla Komárka mladšího. Pro ni by mělo jít o logický krok. Již nyní disponuje několika tisíci inteligentními sázkovými terminály s vlastním datovým připojením v trafikách po celé zemi. Při zavádění EET mají trafiky a další obchodníci přijít na řadu hned v druhé vlně, odhadem asi tři měsíce po restauracích.

Evidence tržeb zkrátka není téma jen pro politiky, ale také pro byznys. Pokud bude EET zavedena, trh s evidenčními systémy vzroste oproti dnešním číslům několikanásobně.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.