Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovensko kvůli koronaviru proplatí větší část mezd zaměstnanců, vláda podpoří i živnostníky

Slovenský premiér Igor Matovič. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Igor Matovič. | foto: Reuters

Bratislava Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a živnostníkům v hodnotě do jedné miliardy eur (27,3 miliardy korun) měsíčně, což odpovídá zhruba jednomu procentu hodnoty hrubého domácího produktu země. Peníze stát použije kromě jiného na proplacení větší části mzdy pracovníkům firem, které v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19 musely z rozhodnutí úřadů uzavřít své provozy.

Oznámil to v neděli premiér Igor Matovič a členové jeho kabinetu. Stát také poskytne záruky ve výši půl miliardy eur (13,65 miliardy korun) měsíčně, aby banky poskytovaly výhodné úvěry.

Na Slovensku jde o první velký balík pomoci v době šířící se nákazy. Úřady stanoví horní hranici pomoci pro jednou firmu. Podle ministra financí Eduarda Hegera se ohlášená pomoc netýká velkých podniků, ale těch firem, které povinně přerušily činnost. Šlo například o řadu prodejen, akvaparky, wellness centra či poskytovatele různých služeb. Podmínkou čerpání úlev podnikateli bude udržení zaměstnanosti.

„Jde o nejrozsáhlejší a finančně největší pomoc v dějinách pomoci. Určena je na udržení pracovních míst,“ uvedl ministr sociálních věcí Milan Krajniak. Zmíněná opatření by měla příští týden projednat vláda a následně ve zrychleném režimu parlament.

Stát například plánuje proplatit 80 procent platu zaměstnancům těch firem, které kvůli koronaviru musely uzavřít provozy. Poskytne také příspěvky živnostníkům v závislosti na poklesu jejich tržeb. Podle Krajniaka se zmíněná opatření na pětimilionovém Slovensku dotknou 800.000 zaměstnanců a přibližně 200.000 samostatně výdělečně činných osob.

Zaměstnavatelům, kteří zaznamenali výraznější pokles tržeb, stát také odloží povinnost platit zálohy na daň z příjmů a rovněž povinné odvody z platu zaměstnanců. Už dříve v týdnu slovenský parlament schválil zjednodušení podmínek pro čerpání ošetřovného a nemocenské, což rovněž uleví firmám.

Zmíněná opatření výrazně zhorší finanční kondici státu. Podle Matoviče, jehož vláda nastoupila do úřadu po únorových volbách teprve minulý týden, předchozí kabinet rezervy na pokrytí mimořádných výdajů nevytvořil.

Z vyjádření slovenských politiků vyplynulo, že pomoc zaměstnancům a firmám hodlá stát financovat vyšším zadlužením, a to v rámci programu Evropské centrální banky. Ta již zrušila limit pro nákup dluhopisů z jednotlivých zemí eurozóny, jejímž členem je i Slovensko.

Slovenská centrální banka (NBS) dříve odhadla, že exportně orientována slovenská ekonomika letos kvůli dopadům pandemie koronaviru podle nejpravděpodobnějšího scénáře klesne o 4,5 až 9,4 procenta a že recese může dočasně připravit o práci 75.000 až 130.000 lidí. Do prognózy NBS ale nezahrnula vliv případných opatření centrálních bank a vlád na podporu ekonomik.

Státní laboratoře na Slovensku v sobotu potvrdila 22 nových případů nakažených koronavirem, celkově tak země měla více než 300 zjištěných infikovaných.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!