Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Živnostníkům se nelíbí návrh na vyplacení jednorázové částky. ODS chce pomoc rozdělit na dvě části

Ekonomika

  16:31aktualizováno  17:31
Praha - Řada živnostníků má výhrady k vládnímu návrhu na jednorázové vyplacení 25 000 korun postiženým koronavirem. Pro některé jsou podmínky omezující, dalším chybí strategie a výhled pomoci do dalších měsíců. Vyplývá to z ankety ČTK mezi podnikatelskými asociacemi. ODS navrhuje pomoc živnostníkům rozdělit do dvou částí. První by měla být rychlá paušální, druhá pozdější pak vypočítaná ze vzniklých škod.

Peníze, ilustrační foto. foto: pixabay.com

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000 korun. Podnikatel musí o podporu požádat a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. Jde například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 000 korun.

PŘEHLEDNĚ: Stát pomůže živnostníkům. Kdo má na 25 tisíc korun nárok a co je potřeba udělat?

„Vláda dala živnostníkům pozdě a pouze jednorázovou podporu 25 000 Kč. Považujeme to za nehorázné přehlížení existenčních potíží živnostníků, kteří si tyto existenční potíže sami nezavinili,“ řekl ČTK předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Při srovnání s podporou, kterou dostanou zaměstnanci prostřednictvím programu Antivirus a kurzarbeitu, je podle něj zřejmé, že vláda nechrání občany, ale dělá politiku. Vláda likviduje české malé a střední podnikání, dodal.

Asociace malých a středních podniků považuje ‚pětadvacítku‘ za vstřícný krok vlády směrem k OSVČ. Vítá, že podpora je rozšířena i na vedlejší činnost a svobodná povolání. Nejsou však známy prováděcí předpisy, proto se podle ní neví, jak se bude porovnávat tržba. Živnostníkům mohl sice růst obrat, ale měli nižší marže díky enormně rostoucím cenám vstupů. Zásadním požadavkem podnikatelů nyní je mechanismus výhledu minimálně na tři měsíce, jako je tomu v zahraničí, podotkla prezidentka asociace Eva Svobodová.

Předseda rady Asociace nezávislých divadel Štěpán Kubišta řekl, že vládní návrh na jednorázové vyplacení 25 000 korun je pro velkou skupinu OSVČ omezující. Asociace později na svém webu uvedla, že meziroční srovnání nevypovídá v případě kulturních neziskových organizací o reálné finanční situaci OSVČ, protože práce v sektoru nemá pravidelný charakter, honoráře jsou vypláceny zpětně na základě smluv či faktur.

Nespravedlivé podmínky

Občanští demokraté navrhují pomoc rozdělit na na rychlou paušální a pozdější, která by byla vypočítaná ze vzniklých škod. Zachovány by tak podle ODS byly elementární principy spravedlnosti i potřebnosti. 

„Rychlou, rovnou platbu pro živnostníky může stát vyplácet bez jakýchkoliv složitých žádostí. Dostatek identifikačních údajů, včetně čísla bankovního účtu mají finanční úřady v daňových přiznáních z uplynulých let,“ uvedl v tiskové zprávě místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček. Jednorázová první pomoc by měla podle ODS dosáhnout 30 000 korun.

Podmínky, za nichž chce vláda posílat živnostníkům 25 000 korun, jsou podle občanských demokratů nelogické, nespravedlivé a zdlouhavé. Znamenají tak, že příspěvek někteří živnostníci, přestože jsou v problémech, nezískají, tvrdí ODS.

Autor:

Mohlo by vás zajímat