Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Živnostníkům se nelíbí návrh na vyplacení jednorázové částky. ODS chce pomoc rozdělit na dvě části

Peníze, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, ilustrační foto. | foto: pixabay.com

Praha Řada živnostníků má výhrady k vládnímu návrhu na jednorázové vyplacení 25 000 korun postiženým koronavirem. Pro některé jsou podmínky omezující, dalším chybí strategie a výhled pomoci do dalších měsíců. Vyplývá to z ankety ČTK mezi podnikatelskými asociacemi. ODS navrhuje pomoc živnostníkům rozdělit do dvou částí. První by měla být rychlá paušální, druhá pozdější pak vypočítaná ze vzniklých škod.

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000 korun. Podnikatel musí o podporu požádat a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. Jde například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 000 korun.

„Vláda dala živnostníkům pozdě a pouze jednorázovou podporu 25 000 Kč. Považujeme to za nehorázné přehlížení existenčních potíží živnostníků, kteří si tyto existenční potíže sami nezavinili,“ řekl ČTK předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Při srovnání s podporou, kterou dostanou zaměstnanci prostřednictvím programu Antivirus a kurzarbeitu, je podle něj zřejmé, že vláda nechrání občany, ale dělá politiku. Vláda likviduje české malé a střední podnikání, dodal.

Asociace malých a středních podniků považuje ‚pětadvacítku‘ za vstřícný krok vlády směrem k OSVČ. Vítá, že podpora je rozšířena i na vedlejší činnost a svobodná povolání. Nejsou však známy prováděcí předpisy, proto se podle ní neví, jak se bude porovnávat tržba. Živnostníkům mohl sice růst obrat, ale měli nižší marže díky enormně rostoucím cenám vstupů. Zásadním požadavkem podnikatelů nyní je mechanismus výhledu minimálně na tři měsíce, jako je tomu v zahraničí, podotkla prezidentka asociace Eva Svobodová.

Předseda rady Asociace nezávislých divadel Štěpán Kubišta řekl, že vládní návrh na jednorázové vyplacení 25 000 korun je pro velkou skupinu OSVČ omezující. Asociace později na svém webu uvedla, že meziroční srovnání nevypovídá v případě kulturních neziskových organizací o reálné finanční situaci OSVČ, protože práce v sektoru nemá pravidelný charakter, honoráře jsou vypláceny zpětně na základě smluv či faktur.

Nespravedlivé podmínky

Občanští demokraté navrhují pomoc rozdělit na na rychlou paušální a pozdější, která by byla vypočítaná ze vzniklých škod. Zachovány by tak podle ODS byly elementární principy spravedlnosti i potřebnosti. 

„Rychlou, rovnou platbu pro živnostníky může stát vyplácet bez jakýchkoliv složitých žádostí. Dostatek identifikačních údajů, včetně čísla bankovního účtu mají finanční úřady v daňových přiznáních z uplynulých let,“ uvedl v tiskové zprávě místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček. Jednorázová první pomoc by měla podle ODS dosáhnout 30 000 korun.

Podmínky, za nichž chce vláda posílat živnostníkům 25 000 korun, jsou podle občanských demokratů nelogické, nespravedlivé a zdlouhavé. Znamenají tak, že příspěvek někteří živnostníci, přestože jsou v problémech, nezískají, tvrdí ODS.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...