18. srpna 2014 12:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Směnárny často klamou. Nejvíc stížností je na pražské provozovny

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Směnárny stále víc používají nezákonné praktiky a poskytují klamavé nebo zavádějící informace. Česká národní banka přijala k dnešnímu dni 135 stížností na činnost směnáren, za celý rok 2013 jich řešila 218. Nejvyšší pokuty uložila za vážné nedostatky při informování klientů o směnných kurzech a výši poplatků, a to především u pražských směnáren.

Česká národní banka čelí náporu stížností na směnárny. Letos jich dorazilo už 135 - nejčastěji na pražské provozovny. Jde především o nedostatečné informování klientů.

"Přístup směnáren ke klientům není v řadě zjištěných případů seriózní. ČNB čelí situaci nejen důslednějším dohledem a četnějšími kontrolami, ale podporuje i samoregulační snahy směnáren. Nezapomínáme ani na informování veřejnosti a posilování finanční gramotnosti," uvedl člen bankovní rady Jiří Rusnok.

Problém je z hlediska pověsti a turistického ruchu citlivý i pro hlavní město.

"Jsme připraveni s ČNB spolupracovat na všech racionálních opatřeních a zvažujeme i vlastní aktivity, například mobilní aplikace nebo jiné možnosti, jak poskytnout uživatelům směnáren větší jistotu a garanci poctivosti," řekl pražský primátor Tomáš Hudeček.

Ochrana klientů

V listopadu 2013 vstoupila v platnost nová úprava zákona o směnárenské činnosti, která ochranu klientů posílila. Nezákonnému jednání některých směnárníků však nezamezila.

V roce 2013 udělila ČNB směnárníkům pokuty za celkem 916 000 korun, v roce 2012 to bylo 1,654 milionu korun. Vedle pokut může ČNB směnárníkům uložit i nápravné opatření směřující k odstranění nedostatků. V pravomoci centrální banky ale není rozhodnutí o odškodnění pro klienty. Ti se se svými nároky musí sami obrátit na soud.

"Lidé by měli být vždy obezřetní a nespoléhat pouze na ústní sdělení. Důležitým pravidlem úspěšné směny je nevydat směnárníkovi peníze dříve, než budou předány předsmluvní informace, v nichž bude jasně stanovena výše kurzu a poplatků," upozornil Rusnok.

Pravidla úspěšné směny zveřejnila Česká národní banka v desateru pro klienta směnárny a kalkulačku s kurzy vyhlašovanými ČNB lze nalézt v mobilní aplikaci České peníze.

Lidovky.cz, ČTK