16. prosince 2013 6:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

86 % Čechů si přeje pod stromeček notebook, tablet či jinou elektroniku

Dívka u notebooku (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dívka u notebooku (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Čtyři pětiny Evropanů a 86 procent Čechů si letos na Vánoce přeje spotřební elektroniku. Mezi nejčastější přání v této oblasti patří notebooky a tablety.

Vyplývá to z celoevropského průzkumu společnosti Microsoft. Více než čtvrtina Evropanů a třetina Čechů přiznává, že technickým parametrům zařízení a nabídkám na trhu nerozumí.

Při nákupu se lidé tedy řídí on-line recenzemi, ke kterým sahá polovina Čechů a 44 procent Evropanů. Jen třetina dá na doporučení prodavačů ve specializovaných obchodech. Češi se ve srovnání se zbytkem Evropy radí nápadně málo se svými technologicky zdatnějšími přáteli.

ČTĚTE TAKÉ:

Přesto lidé v tuzemsku nepovažují nákup technologického zařízení, na rozdíl od zbytku Evropy, za nejnáročnější. Za nejvíce stresující, a tedy i nejméně oblíbené, pokládají nákup oblečení. Čtvrtina evropských i českých konzumentů ale připouští, že je výhled na zdlouhavé vybírání elektroniky dokáže od nákupu odradit.

Průzkum odhaluje také zajímavé rozdíly mezi pohlavími, především vyvrací předpoklad, že si technologie pod stromeček přejí hlavně muži. Spotřební elektronika je na samém vrcholu seznamu přání u 54 procent mužů a 38 procent žen. Mezi českými respondenty to je 63 procent mužů a 44 procent žen.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz