4. dubna 2013 16:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stavbaři vykáceli stromy u hotelu Diplomat, vyrostou tam kanceláře

Společnost bpd development zahájila výstavbu administrativního centra Downtown Dejvice (na snímku jeho vizualizace) za 1,5 miliardy korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost bpd development zahájila výstavbu administrativního centra Downtown Dejvice (na snímku jeho vizualizace) za 1,5 miliardy korun. | foto: ČTK

PRAHA Okolí hotelu Diplomat v pražských Dejvicích přišlo v posledních dnech o park. Stavbaři pozemek nedaleko Vítězného náměstí vykáceli a oplotili, aby na něm mohlo vyrůst dlouho plánované kancelářské centrum. Pozemek vlastní Praha 6 a investorovi ho pronajímá.

Náklady na stavbu jsou vyčísleny na 1,5 miliardy korun. S projektem nesouhlasí opozice radnice Prahy 6. Na nedalekém Vítězném náměstí se v budoucnu chystají také další developerské projekty, půjde převážně také o kancelářské budovy.

Nájemní smlouvu na lukrativní pozemek uzavřelo na 70 let už předchozí vedení Prahy 6 v čele s tehdejším starostou a současným ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou (ODS).

Společnost bpd development zahájila výstavbu administrativního centra Downtown Dejvice (na snímku jeho vizualizace) za 1,5 miliardy korun.
Společnost bpd development zahájila výstavbu administrativního centra Downtown Dejvice (na snímku jeho vizualizace) za 1,5 miliardy korun.

Společnost bpd development zahájila výstavbu administrativního centra Downtown Dejvice (na snímku jeho vizualizace) za 1,5 miliardy korun.

O tři roky později radnice odsouhlasila výrazné snížení nájemného. Nájemce tak nyní platí pět milionů ročně, po kolaudaci se částka zvýší na 8,6 milionu korun. Podle Strany zelených tak městská část přišla o nejen o lukrativní pozemek se zelení, ale i o 403 milionů za údajně nevýhodné nájemné.

Starostka Marie Kousalíková (ODS) argumenty zelených už dřív odmítla. Hájí i výši nájemného, která podle ní do obecní pokladny přinesla už 40 milionů korun. "Navíc podle platného územního plánu je pozemek určen jako plocha k zástavbě," uvedl mluvčí radnice Adam Halmoši.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je to pozemek obecní, takže tam mohla stát kvalitní architektura, a nebude. Nebo mohla budova sloužit veřejnosti, to ale také nebude," míní Petra Kolínská ze Strany zelených.

Investor chce, aby budova sloužila převážně pro administrativní účely. Podle zastupitele Petra Hrdiny (SZ) radnice záměr s veřejností dostatečně neprodiskutovala. "Bylo to pěkné klidové místo se stromy, nyní všech 28 stromů zmizelo," řekl Hrdina.

Developer ale podle Halmošiho slíbil, že po dokončení stavby vysází 38 stromů a za osm milionů korun upraví zeleň.

V okolí vzniknou další kanceláře

Součástí projektu Dejvice Downtown je další objekt nazvaný Telehouse, kdy přestavbou telefonní ústředny v ulici Generála Píky vznikne kancelářská budova s šesti nadzemními a čtyřmi podzemními patry.

ČTĚTE TAKÉ:

Další kanceláře vyrostou na Vítězném náměstí. Nejdále je projekt společnosti PPF Real Estate, která chce na dalším obecním pozemku začít stavět příští rok.

Lidovky.cz, ČTK