Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Superboháči omládli o jedenáct let. Může za to i dědění byznysu

Mladá a pohádkově bohatá Paris Hilton své miliardy podědila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladá a pohádkově bohatá Paris Hilton své miliardy podědila. | foto: Reuters

NEW YORK / PRAHA Superboháči jsou rok od roku nejen bohatší, ale i mladší. Ukázal to alespoň nedávný průzkum Spectrem Group mezi americkými milionáři s čistým jměním vyšším než 25 milionů dolarů (asi 563 milionů korun). Podle studie klesl jejich průměrný věk oproti roku 2014 v průměru o 11 let na 47 let. A důvod?

George Walper, prezident Spectrem Group, to podle agentury Bloomberg vysvětluje tím, že bohatí rodiče začali předávat svůj byznys dětem. Věk lidí, jejichž jmění přesahuje milion dolarů (asi 22,5 milionu korun), se přitom příliš nemění. Průměr je už roky někde kolem 62 let. V USA je přitom v současnosti asi 172 tisíc domácností s majetkem přes 25 milionů dolarů. Jde přitom o více než dvojnásobek oproti roku 2008, kdy to bylo 84 tisíc domácností.

Zuckerberg i Hiltonová

Ačkoliv byl průzkum proveden na poměrně malém vzorku asi 185 lidí, shoduje se i s jinými obdobnými průzkumy na toto téma. Například podle studie ekonomů Emmanuela Saeze a Gabriela Zucmana z kalifornské univerzity v Berkeley, kterou publikovali před dvěma lety, jsou příčiny mládnutí těch nejbohatších lidí dva. Kromě již zmíněného předávání žezla v rodinných impériích je tu také stále více mladých lidí, kteří se k miliardám dopracovali vlastním přičiněním.

„Mezi těmi nejbohatšími je více lidí, jako například Mark Zuckerberg (zakladatel sociální sítě Facebook; pozn. red.), než tomu bylo například v 60. letech, ale zároveň tu bude i více lidí jako třeba Paris Hiltonová,“ tvrdí Saez se Zucmanem.

A ty nejbohatší rodiny své následníky skutečně připravují. Například zkraje tohoto týdne zveřejnila agentura Bloomberg zprávu, že do rodinného podnikání nejbohatšího muže Hongkongu, kterým je realitní magnát Li Ka-shing (90), se pomalu zapojila jeho vnučka Michelle Li (23).

Ve výčtu nechybí ti, kteří se osvé bohatství sami zasloužili. Jak uvedl v říjnu loňského roku časopis Forbes, pět z 12 miliardářů mladších 40 let, jejichž mění dosahovalo v té době alespoň 2,1 miliardy dolarů, vděčí za svůj majetek sociálním sítím.

Miliardy z kyberprostoru

Kromě Marka Zuckerberga (34) se sem zařadili například spoluzakladatel této populární sociální sítě Dustin Moskovitz (34) či její první prezident Sean Parker (38). Zbylí dva, tedy Evan Spiegel (28) a Bobby Murphy (30), jsou zakladatelé společnosti Snap, která stojí za populární aplikací Snapchat pro posílání fotografií a videí. Nutno podotknout, že díky propadu cen akcií obou společností se oproti podzimu propadl i majetek zmiňovaných miliardářů.

Například Spiegelovo jmění se zmenšilo z tehdejších 2,3 miliardy dolarů na dnešních asi 1,5 miliardy. Hodnota Zuckerbergova majetku pak poklesla z 61 miliard dolarů na současných asi 55 miliard. Akcie společnosti nejvíce poškodil loňský skandál společnosti Cambridge Analytica, během kterého vyšlo najevo, že na globální platformě došlo ke zneužití osobních informací z 87 milionů účtů uživatelů Facebooku. Kauza zpomalila i růst tržeb sociální sítě.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.