12. prosince 2013 9:00, aktualizováno  9:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tančící dům získal magnát Skala, jeden ze zakladatelů fondu Trend

Tančící dům na Rašínově nábřeží v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tančící dům na Rašínově nábřeží v Praze. | foto: Archiv LN

PRAHA Novým majitelem pražského Tančícího domu se stala Pražská správa nemovitostí realitního podnikatele Václava Skaly. Cena transakce není známá, ví se ale, že byla vyšší než čtvrt miliardy korun.

O stavbu mělo zájem zhruba deset investorů, většinou to byli zájemci z Čech. Jedním z nich byla i developerská společnost Central Group, která za dům nabídla nejprve čtvrt miliardy korun. "Naši nabídku jsme poté ještě trochu zaokrouhlili, ale nechtěli jsme nikoho přeplácet,“ řekl deníku E15 majitel Central Group Dušan Kunovský. Vyjádření Pražské správy nemovitostí se nepodařilo získat.

První prodej

Stavba Tančícího domu na pražském Rašínově nábřeží byla dokončena v roce 1996. Od té doby se na trhu objevil vůbec poprvé. Dosavadním majitelem byla společnost CBRE Global Investors, která stavbu získala v roce 2011 při převzetí evropských a asijských aktiv firmy ING Real Estate Investmen Management.

ČTĚTE TAKÉ:

Moderní budova zaplnila proluku po historickém domě, který byl na konci druhé světové války zasažen americkým bombardováním. Tančící dům navrhli architekti Vlado Milunić spolu s Frankem O. Gehrym, kterého k projektu přizval investor. Interiéry kanceláří investora byly z části svěřeny britské architektce českého původu Evě Jiřičné.

Dům má devět podlaží s vertikálním dělením na dvě části. Díky tvaru budovy je každé patro jiné. V budově je využitelná plocha 2965 metrů čtverečních kancelářských prostor na šesti podlažích, restaurace o ploše 679 metrů čtverečních v nejvyšším patře a konferenční středisko (400 metrů čtverečních) v přízemí a suterénu.

Václav Skala vlastní realitní holding vlastní z 80 procent, zbylá pětina patří Michalu Malému. Skala neslavně proslul v devadesátých letech, kdy založil Bankovní dům Skala. Ten zkrachovala v roce 1996 a stát ho tehdy zachraňoval více než třemi miliardami korun. Pak banku pohltila Union Banka, která následně rovněž zkrachovala.

Skala spolu s Michaelem Kocábem a Martinem Kratochvílem také stál u zrodu investičního fondu Trend, který byl rovněž jedním ze skandálních firemních pádů devadesátých let.

Lidovky.cz, ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.