Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Těžaři se hádají, řidiči vydělají. Benzinky konečně zlevní, nejvíc v létě

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Cena ropy padá a neshody mezi těžaři zlevní pohonné hmoty po delší době i u českých pump. Do poloviny roku by mohl benzin a nafta klesnout až o korunu. Ke zlevnění přispěje i silnější dolar a zčásti také očekávané posílení koruny ze strany České národní banky.

Zhruba o dvacet haléřů klesne u nás v nadcházejících sedmi dnech cena pohonných hmot. Benzin se prakticky od konce ledna téměř nehnul, platíme za litr kolem 31,2 koruny, nafta je o 70 haléřů levnější.

Pro řidiče nyní přicházejí lepší časy, které by možná mohly vydržet i do léta, kdy by cena mohla oproti dnešku klesnout ještě víc.

Ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak ilustruje důvody příznivé situace pořekadlem - Když se dva perou, třetí se směje. Na jedné straně Saudská Arábie a další členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížily objem těžby v naději, že to přinese zdražení suroviny, na druhé straně Spojené státy a někteří další těžaři produkci zvyšují, což růst ceny eliminovalo a nyní i ropu zlevňuje.

Ten třetí, tedy řidiči, se tak mohou začátkem léta dočkat u pump cen o korunu až 1,5 koruny nižší než kolik platí dnes. Přestože trend bývá v jiných letech opačný – se začínající motoristickou sezónou spíš ceny benzinu rostou.

Těží méně a za nízkou cenu

„Situaci může ovlivnit ještě řada faktorů. Ale pravdou je, že pro OPEC v čele se Saudskou Arábií se to nevyvíjí příznivě, snižují těžbu s cílem, aby vzrostla cena, jenže se tak neděje. Těží méně a ještě k tomu s nízkou cenou ropy. Je možné, že OPEC se na příštím zasedání dohodne, že snižování těžby ukončí,“ říká Tomčiak.

Původní závazek většiny členů OPEC skončí v polovině roku. Kartel dodává na světový trh zhruba třetinu z 94 milionů denně vytěžených barelů ropy a zavázal se loni (s výjimkou dvou členských zemí ze třinácti – Libye a Nigérie), že produkci od ledna sníží o 1,2 milionu barelů denně.

Ceny u benzinek v Česku a zahraničí.

Přidat se měly zčásti i některé další země mimo OPEC, například na exportu ropy závislé Rusko, jehož ekonomiku nízké ceny také dlouhodobě poškozovaly.

Už jen oznámení plánu vytáhlo na přelomu roku cenu ropy k 57 dolarům. Tím to ale skončilo.

Dobrá zpráva pro řidiče

Podle údajů agentury Bloomberg už sice naplňuje OPEC redukční kvótu z 94 procent, ale některé státy kartelu dohodu plně nedodržují, například Irák a Venezuela. Rusko jako nečlen OPEC prý také nesnížilo těžbu o tolik, jak solidárně slibovalo, a naopak více než dosud těží Libye, Nigérie a zejména Spojené státy.

Výsledkem je, že nabídka ropy ve světě stále převyšuje poptávku. A cena už v minulých dnech klesla k 51 dolarům.

Podle Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance může být důvodů ke zlevnění benzinu a nafty více. „Nejen kvůli zákulisním sporům mezi ropnými těžaři, ale také kvůli sílícímu dolaru počítáme nejprve se stagnací ceny ropy a následně s jejím mírným poklesem. Věříme, že před letní dovolenou budeme tankovat benzín levněji. A to i proto, že Česká národní banka nechá korunu posílit, což zlevní dovozy pohonných hmot do České republiky,“ připomíná Šichtařová.

V roce 2014 jsme platili za benzin u pump v průměru 37 korun, loni na jaře už o deset korun méně. V průběhu loňska pak sice benzin a nafta pomalu zdražovaly, ale i tak výhodné tankování přispělo ke dlouho nevídanému nárůstu spotřeby benzinu a také nafty.

Kamiony i osobáky jezdí víc

Podle nedávno zveřejněných údajů Českého statistického úřadu narostl u nás za celý loňský rok prodej benzinu o téměř 2 procenta na 2,1 miliardy litrů a nafty o více než 4 procenta na 5,6 miliardy litrů.

Důvodem není jen nízká cena, ale – zejména v případě nafty – také růst ekonomiky, výroby a tedy i zakázek nákladních dopravců. Nafta roste dlouhodobě a rok od roku, prodeje benzinu však dlouhé roky naopak klesaly a odbyt se zvyšuje postupně až v posledních třech letech.

Za vyšší poptávkou po benzínu v loňském roce vidí expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula nejen rostoucí ekonomiku, ale i růst platů, lidé jsou ochotni více utrácet při cestování tedy i za pohonné hmoty. „Výrazně nízká cenová hladina tak sehrála loni svoji roli ve vyšší poptávce,“ říká Loula.

Čerpací stanice v Česku.
Tankování bez obsluhy - grafika.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....