Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Těžaři se hádají, řidiči vydělají. Benzinky konečně zlevní, nejvíc v létě

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Cena ropy padá a neshody mezi těžaři zlevní pohonné hmoty po delší době i u českých pump. Do poloviny roku by mohl benzin a nafta klesnout až o korunu. Ke zlevnění přispěje i silnější dolar a zčásti také očekávané posílení koruny ze strany České národní banky.

Zhruba o dvacet haléřů klesne u nás v nadcházejících sedmi dnech cena pohonných hmot. Benzin se prakticky od konce ledna téměř nehnul, platíme za litr kolem 31,2 koruny, nafta je o 70 haléřů levnější.

Pro řidiče nyní přicházejí lepší časy, které by možná mohly vydržet i do léta, kdy by cena mohla oproti dnešku klesnout ještě víc.

Ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak ilustruje důvody příznivé situace pořekadlem - Když se dva perou, třetí se směje. Na jedné straně Saudská Arábie a další členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížily objem těžby v naději, že to přinese zdražení suroviny, na druhé straně Spojené státy a někteří další těžaři produkci zvyšují, což růst ceny eliminovalo a nyní i ropu zlevňuje.

Ten třetí, tedy řidiči, se tak mohou začátkem léta dočkat u pump cen o korunu až 1,5 koruny nižší než kolik platí dnes. Přestože trend bývá v jiných letech opačný – se začínající motoristickou sezónou spíš ceny benzinu rostou.

Těží méně a za nízkou cenu

„Situaci může ovlivnit ještě řada faktorů. Ale pravdou je, že pro OPEC v čele se Saudskou Arábií se to nevyvíjí příznivě, snižují těžbu s cílem, aby vzrostla cena, jenže se tak neděje. Těží méně a ještě k tomu s nízkou cenou ropy. Je možné, že OPEC se na příštím zasedání dohodne, že snižování těžby ukončí,“ říká Tomčiak.

Původní závazek většiny členů OPEC skončí v polovině roku. Kartel dodává na světový trh zhruba třetinu z 94 milionů denně vytěžených barelů ropy a zavázal se loni (s výjimkou dvou členských zemí ze třinácti – Libye a Nigérie), že produkci od ledna sníží o 1,2 milionu barelů denně.

Ceny u benzinek v Česku a zahraničí.

Přidat se měly zčásti i některé další země mimo OPEC, například na exportu ropy závislé Rusko, jehož ekonomiku nízké ceny také dlouhodobě poškozovaly.

Už jen oznámení plánu vytáhlo na přelomu roku cenu ropy k 57 dolarům. Tím to ale skončilo.

Dobrá zpráva pro řidiče

Podle údajů agentury Bloomberg už sice naplňuje OPEC redukční kvótu z 94 procent, ale některé státy kartelu dohodu plně nedodržují, například Irák a Venezuela. Rusko jako nečlen OPEC prý také nesnížilo těžbu o tolik, jak solidárně slibovalo, a naopak více než dosud těží Libye, Nigérie a zejména Spojené státy.

Výsledkem je, že nabídka ropy ve světě stále převyšuje poptávku. A cena už v minulých dnech klesla k 51 dolarům.

Podle Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance může být důvodů ke zlevnění benzinu a nafty více. „Nejen kvůli zákulisním sporům mezi ropnými těžaři, ale také kvůli sílícímu dolaru počítáme nejprve se stagnací ceny ropy a následně s jejím mírným poklesem. Věříme, že před letní dovolenou budeme tankovat benzín levněji. A to i proto, že Česká národní banka nechá korunu posílit, což zlevní dovozy pohonných hmot do České republiky,“ připomíná Šichtařová.

V roce 2014 jsme platili za benzin u pump v průměru 37 korun, loni na jaře už o deset korun méně. V průběhu loňska pak sice benzin a nafta pomalu zdražovaly, ale i tak výhodné tankování přispělo ke dlouho nevídanému nárůstu spotřeby benzinu a také nafty.

Kamiony i osobáky jezdí víc

Podle nedávno zveřejněných údajů Českého statistického úřadu narostl u nás za celý loňský rok prodej benzinu o téměř 2 procenta na 2,1 miliardy litrů a nafty o více než 4 procenta na 5,6 miliardy litrů.

Důvodem není jen nízká cena, ale – zejména v případě nafty – také růst ekonomiky, výroby a tedy i zakázek nákladních dopravců. Nafta roste dlouhodobě a rok od roku, prodeje benzinu však dlouhé roky naopak klesaly a odbyt se zvyšuje postupně až v posledních třech letech.

Za vyšší poptávkou po benzínu v loňském roce vidí expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula nejen rostoucí ekonomiku, ale i růst platů, lidé jsou ochotni více utrácet při cestování tedy i za pohonné hmoty. „Výrazně nízká cenová hladina tak sehrála loni svoji roli ve vyšší poptávce,“ říká Loula.

Čerpací stanice v Česku.
Tankování bez obsluhy - grafika.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...