30. dubna 2019 13:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trump žaluje Deutsche Bank. Chce, aby mlčela o jeho záznamech

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: ČTK

WASHINGTON/PRAHA Americký prezident Donald Trump podal v pondělí u federálního soudu v New Yorku žalobu na mezinárodní investiční banku Deutsche Bank a úvěrovou společnosti Capital One.

Snaží se tím zabránit, aby se jeho finanční záznamy dostaly ke kongresmanům vyšetřujícím prezidentovy možné prohřešky. Podle Trumpových právníků je jediným cílem vyšetřování „politicky pronásledovat“ prezidenta.

Dle listu Financial Times žaloba po soudu chce, aby požadavky kongresových výborů na získání finančních dokumentů Trumpových firem a jeho rodiny zneplatnil, a zabránil tak Deutsche Bank a Capital One v další spolupráci s výbory.

Demokraty vedené výbory se podle žaloby snaží „prohrabávat každým detailem jeho osobních financí, jeho podniků a osobními informacemi o prezidentovi a jeho rodině a slídit po jakémkoli materiálu, který mu může politicky uškodit“.

Trump už v minulosti uvedl, že nebude se sněmovními vyšetřovateli spolupracovat. Jeho možnou předvolební součinnost s Ruskem zkoumal i Federální úřad pro vyšetřování (FBI), podle závěrů zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera však nenašel důkazy dostatečné pro jeho obvinění. Demokraté ovšem stále pátrají po možných pochybeních prezidenta Trumpa.

Deutsche Bank zareagovala na žalobu prohlášením, že je připravena poskytnout veškeré informace, které vyšetřovatelé oprávněně požadují.

Předsedové obou výborů Maxine Waltersová a Adam Schiff ve společném prohlášení uvedli, že žaloba nemá opodstatnění a je bez šance na úspěch.

„Jako soukromý podnikatel Trump běžně používal svou dobře známou právní obratnost a hrozbu žalob, aby zastrašoval druhé. Nyní ale pozná, že Kongres se nenechá hrozbami odradit od výkonu svých ústavních odpovědností,“ uvedli oba demokratičtí politici.

vlkVojtěch Wolf, ČTK