Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Už za týden se vrátí plynová krize. Přiškrtí Rusové opět kohoutky?

Plynovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod | foto: Shutterstock

KYJEV/MOSKVA Ukrajina opět nebude moci platit za ruský plyn. Zbývá modlit se, aby ve chvíli, kdy Moskva stejně jako loni v lednu uzavře kohoutky na plynovodním potrubí, bylo v Evropě teplo. Nebo je všechno jinak?

Už za říjen údajně nebude schopna ukrajinská a. s. Naftogaz zaplatit Rusku za plyn. Moskva na tuto chvíli čeká. Jakmile vedení ruského plynařského holdingu Gazprom nedostane do 7. listopadu na účet peníze za surovinu dodanou v říjnu, nastoupí sankce. A ty mohou skončit zastavením dodávek nejen Ukrajině, ale i části Evropy.

Tento černý scénář byl už údajně tajně projednáván 22. října šéfy obou hlavních partnerů Olegem Dubinou za Naftogaz a Alexejem Millerem za Gazprom. Nejmenovaný zdroj pak sdělil novinářům ze serveru "Bolšoj byznys", že "Gazprom trvá na bezpodmínečném plnění kontraktu podepsaném oběma stranami v lednu 2009".

Ukrajinci: Rusové jen tlačí na Evropu, aby nás vynechala

Podle ukrajinských zdrojů Rusko šíří fámy o hrozícím přerušení dodávek plynu do Evropy, aby Evropany povzbudilo k financování a vydání příslušných povolení ke stavbě plynovodu South Stream a North Stream, které mají Ukrajinu obejít. Navíc se tak Moskva prý snaží Kyjev zdiskreditovat. V úterý vicepremiér Ukrajiny Grigorij Němyrja ale prohlásil, že nová "válka o plyn" nehrozí, i kdyby došlo ke zdržení ve výplatě kreditů Mezinárodního měnového fondu, které jsou v tuto chvíli pro fungování země klíčové.

Rozhodne MMF, který ale tlačí před volbami na sociální dávky

Věděl, co říká. Přesně k tomu zřejmě dojde. MMF má totiž podmínku – požaduje zmrazení zákona o zvýšení minimální mzdy a sociálních dávek. Poslední slovo má nyní prezident Viktor Juščenko – podepíše, nebo vetuje.

Ale on i celá Ukrajina má před prezidentskými volbami. Ty mohou zapříčinit, že Juščenko v rámci vlastní prezidentské kampaně zvýší platy, MMF nepošle slibovaných 3,8 miliardy dolarů, Naftogaz nezaplatí za plyn Rusku, Moskva sáhne k sankcím a Evropě se bumerang vrátí v podobě studených radiátorů.

Politické důsledky závislosti Ukrajiny na MMF mohou být pro Evropu ještě fatálnější. Hlavní soupeř Juščenka v prezidentském klání Viktor Janukovič je neoficiálním vyslancem Moskvy. Jeho vítězství bude znamenat návrat Ukrajiny pod vliv Kremlu.

Další podrobnosti o nadcházejících problémech s plynem si přečtěte v čtvrtečním vydání deníku

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.