11. května 2010 16:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ve Student Agency vznikly potají odbory. Zaměstnanci si stěžují na šikanu

Radim Jančura u vlaku Regiojet společnosti Student Agency | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Jančura u vlaku Regiojet společnosti Student Agency | foto: Lidové noviny

PRAHA V největší české dopravní společnosti Student Agency bylo včera založeno odborové sdružení. Zaměstnanci, kteří vznik iniciovali, si stěžují na neustálé zhoršování pracovních podmínek ve firmě a na přístup nadřízených, který údajně hraničí s šikanou.

S informací přišel server iHned.cz. Podle něj mají odbory zatím patnáct zakládajících členů a předpokládají, že se připojí další stovky ze zhruba 900 zaměstnanců firmy. Majitel firmy Radim Jančura prý o vznikající buňce nic neví a nikdo ho o problémech neinformoval.

"Odbory jsme založili, protože se objevovala šikana a hrubé porušování zákonů," řekl serveru jeden ze zakladatelů, řidič Stanislav Vaněk. "Přicházeli jsme o odměny, protože někdo poslal mailem stížnost, často jsme se ale nedozvěděli proč," dodal.

Radim Jančura, majitel Student Agency

Situace se prý začala zhoršovat před dvěma lety, kdy se zpřísnil přístup šéfů jednotlivých úseků. "To, že naše zaměstnance kontrolujeme, aby odváděli perfektní servis vůči cestujícím, je v moderní společnosti běžné a pochopitelné," vysvětlil pro iHned Jančura.

V internetové debatě si noví odboráři stěžují i na kratší než zákonné přestávky v práci, minimální zázemí pro řidiče, platy za zahraniční linky založené na dietách. To však Jančura odmítá. "To je pomluva. Přestávky mají řidiči dle zákona - běžte na Florenc a zeptejte se těch, co hodinu čekají na další spoj," řekl serveru.

Zpoždění kvůli sopce
Vznik sdružení probíhal zdlouhavě a potají. "Před časem tu odbory již vznikaly, a pokud vím, člověk, který s tím přišel, dostal výpověď," popsal serveru iHned.cz Vaněk. Odklad oficiálního vzniku prý způsobil i výbuch islandské sopky, kvůli kterému musela část zakládajících členů jezdit dálkové autobusové linky a bylo tak složitější se setkat na ustanovující schůzi.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.