Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německo kontroluje falešná biovejce, české úřady zatím vyčkávají

Vejce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vejce. | foto: Shutterstock

PRAHA Německé úřady prošetřují 200 drůbežáren, které měly dodat na trh miliony vajec falešně označovaných jako bio nebo z volného chovu. I přes takto vysoké číslo v Česku kontroly zatím neproběhnou, jelikož české úřady zatím nezaznamenaly žádná hlášení.

"Pokud by se falešné značení týkalo České republiky, informace bychom dostali oficiální cestou. Když sami dojdeme k poznatku, že by se chybné označovaní biovajec mělo Česka týkat, budeme situaci řešit. V současné době však nic nahlášeno není," řekl v pondělí mluvčí České veterinární správy Josef Duben.

ČTĚTE TAKÉ

Případné kontroly by probíhaly přímo ve skladech a supermarketech. "Ty mají pak povinnost podle nařízení vlády 24 hodin před kontrolou říci krajské veterinární správě, že zásilka přijde. Papírově se prověří, a pokud je objevena nějaká nesrovnalost, postupují kompetentní autority v prověřování dále. Dohledatelnost je možná nakonec vždycky," ujistil spotřebitele Duben.

Obchodní řetězce se případných kontrol neobávají. Společnost Lidl vejce z biochovů neprodává. "Vejce bereme od tuzemských dodavatelů a označení vajec podléhá kontrolám," uvedla tisková mluvčí Lidlu Jitka Vrbová. Také obchodní řetězec Kaufland označení dovážených vajec namátkově kontroluje.

Vejce z biochovů musí splňovat přesné parametry

Chovatelé jsou podezřelí, že své produkty vydávali za vejce z biochovu nebo od slepic držených ve volném výběhu, ačkoli ve skutečnosti žily ve stísněných podmínkách, které podle regulí Evropské unie neopravňují k používání těchto označení. Každá nosnice z volného výběhu musí mít k dispozici prostor minimálně čtyř metrů čtverečních. Aby jejich vejce mohla být navíc deklarována jako bio, musí jejich krmení splňovat příslušné podmínky. Taková vejce mohou být na trhu až pětkrát dražší než vejce od slepic chovaných v klecích.

Veterinární správa se dovozem vajec zabývala i v loňském roce. Zpět bylo kvůli chovu v menších klecích vráceno 19 zásilek vajec v celkovém počtu 2,7 milionu kusů. Vrácená vejce pocházela zejména z Polska, Španělska, Belgie a Maďarska.

Podvod ve velkém stylu
Inspekce bude kromě Německa prověřovat také firmy v Belgii a Nizozemí. "Pokud se podezření prokážou, půjde tu o podvod ve velkém stylu," řekla spolková ministryně zemědělství Ilse Aignerová.

Kvůli klamáni spotřebitelů vznikla v Německu databáze, v níž si mohou zájemci snadno ověřit, z jaké země jejich zakoupená vajíčka pocházejí. Jednoduše zadají kód vyražený na vajíčku do databáze, která jim následně vyhledá producenta a zemi, odkud bylo vejce dovezeno. V systému však nejsou všechny firmy. Aplikaci si můžete vyzkoušet ZDE.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...