28. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Velké stavební firmy se přetahují o malé zakázky. Staví se méně

Nejcharakterističtějším znakem celé stavby jsou oplechované arkýře obrácené směrem do údolí. Pomáhají také lépe proslunit jednotlivé byty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejcharakterističtějším znakem celé stavby jsou oplechované arkýře obrácené směrem do údolí. Pomáhají také lépe proslunit jednotlivé byty. | foto: Filip Šlapal

PRAHA Státní úspory dopadly tvrdě i na stavebnictví. Na začátku roku se se začalo stavět méně bytů než ve stejném období loni. Přispěl k tomu i mimořádně mrazivý únor, který řadu stavebních prací znemožnil. Na vině může být i zvýšení daně z přidané hodnoty.

Nejčastěji se staví byty o velikosti 2+1 a dvoupodlažní rodinné domy s pěti pokoji. "Stavebních zakázek sice přibývá, jejich průměrná hodnota se ale dále snižuje. I velké firmy dnes usilují o relativně menší zakázky,“ vysvětluje ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky Českého statistického úřadu (ČSÚ) Radek Matějka.

Počet zahájených bytů se od roku 2007 stabilně snižuje a počet dokončených bytů klesl na úroveň roku 2003.

Středočeský kraj ve výstavbě domů i bytů vede

Nejvíc rodinných domů se postavilo ve Středočeském kraji. V roce 2011 tu firmy dokončily 4463 rodinných domů, což je nejvíce v zemi. Nejméně postavených rodinných domů (433) bylo naopak v Karlovarském kraji. „Je třeba počítat s tím, že tento kraj je jeden z nejmenších v republice“, upozorňuje Petra Cuřínová z ČSÚ.

Nové byty v Praze jsou menší a levnější

Podle analýzy developerské společnosti Trigema mají nové byty v Praze většinou 59 m². Oproti loňsku jsou levnější. Průměrná cena za metr čtvereční činí 52 575 korun.  

"Vidíme, že dvoupokojové byty jsou v průměru o čtyři metry čtvereční menší, třípokojové o šest a čtyřpokojové dokonce o devět čtverečních metrů menší. Cíl je jasný - dostat se na nižší, a pro klienta tudíž přijatelnější ceny," uvedl generální ředitel Trigemy Marcel Soural.


Více než třetina bytů z celé republiky (2324) byla za loňský rok postavena v Praze. Naopak nejméně jich vzniklo na severní Moravě (74). Tato čísla ale musíme brát s rezervou. „Záleží i na počtu dokončených projektů v předchozích letech, např. v roce 2010 bylo v tomto regionu dokončeno 464 bytů,“ upozorňuje Cuřínová. V předchozích letech totiž v Moravskoslezském kraji probíhala masivní výstavba bytů, takže je trh zřejmě nasycen.

Nová bytová výstavba v Česku byla loni podle Českého statistického úřadu nejnižší od roku 1997. Stavět se začalo 27 535 bytů, což je oproti loňsku o 2,1 procenta méně.

Zájem o menší domy i byty převažuje v celém Česku

  • Podle statistik je nejčastěji stavěným obydlím dvoupodlažní rodinný dům 5+1 o výměře 134 m2 . Jeho výstavba trvá průměrně 3 roky a 7 měsíců.
  • Nově stavěné byty v bytových domech bývají nejčastěji dvoupokojové o velikosti 68 m². Hotové jsou v průměru dva roky a 8 měsíců.
  • Výstavba bytu v bytovém domě činí přibližně 2 miliony korun, u rodinného domu to bylo 3 a čtvrt milionu.
rkaŠárka Bláhová, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!