Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kompenzace pro restaurace i hotely. Vláda je odškodňuje za to, že je od pátku opět zavře

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Vláda schválila v souvislosti s pandemií koronaviru podporu pro stravovací zařízení 2,5 miliardy korun. Program COVID gastro bude na dobu od 14. října do 31. prosince. Pomoc se nebude vyplácet za dny, kdy mohly mít podniky otevřeno. Kompenzace dostanou i ubytovací zařízení. Kabinet v pondělí rozhodl o jejich opětovném uzavření od pátku.

Restauratéři budou mít nárok na 400 korun na jednoho zaměstnance nebo spolupracujícího živnostníka a den. „Pokud se bude jednat o menší nebo středně velkou restauraci, která má deset pracovníků, znamená to, že provozovatel dostane 4000 korun za den, logicky za jeden měsíc je to 120 000 korun,“ řekl Havlíček. Majitelé stravovacích podniků si údajně stěžovali na to, že potřebují zdroje na splácení dlouhodobých závazků. Příspěvky získané za mzdy nebo nájem museli obratem vydat, argumentovali podle Havlíčka.

Provozovatelé stravovacích podniků budou moci tuto podporu čerpat podle Havlíčka například i na manželku, která v podniku pracuje. Pomoc bude možné kombinovat s dalšími podpůrnými programy.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo, předpokládá, že o pomoc z něj bude žádat 22.000 zařízení. Podle údajů Českého statistického úřadu je v gastronomii na plný úvazek zaměstnáno zhruba 80 000 lidí.

Podnikatelské organizace několikrát upozorňovaly na to, že Česká republika by se u kompenzací měla inspirovat okolními státy. V Německu gastronomické podniky dostávají náhrady vypočítané na základě loňských tržeb.

3,5 milardy pro hotely a penziony

Ubytovací zařízení budou moci za každý den nuceného zavření a pokoj žádat o státní dotaci. Výše příspěvku bude od 100 do 330 korun. Celkem je připraveno 3,5 miliardy korun. Schválila to v pondělí vláda.

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení budou muset pro rekreační účely znovu zavřít od pátku 18. prosince. Vláda dnes rozhodla, že pro Českou republiku bude od tohoto data platit přísnější čtvrtý stupeň protiepidemického systému (PES).

Ubytovací zařízení mohla podle stejných pravidel, která dnes představil Havlíček, o podporu žádat za jarní uzavření. Ministerstvo pro místní rozvoj, který program připravilo evidovalo u první výzvy programu COVID ubytování přes 5500 žádostí za zhruba 2,5 miliardy korun. Na jaře musely být hotely uzavřené 72 dní.

Hotely a další ubytovací zařízení musely být uzavřené pro rekreační účely od 22. října do 2. prosince. Spotřeba v ubytovacích službách spojená s cestovním ruchem se může podle aktuální analýzy Economic Impact pro státní agenturu CzechTourism letos propadnout z loňských 56 miliard na 26 miliard korun.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...