2. března 2016 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejprodávanější pivo světa majitel Prazdroje nechce. Prodá ho Číňanům

Nejprodávanější pivo světa CR Snow. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejprodávanější pivo světa CR Snow. | foto: CR Snow

PEKING Čínský pivovar China Resources Beer koupí od pivovarnické skupiny SABMiller její menšinový podíl ve společném podniku, který vyrábí nejprodávanější pivo na světě. Číňané za podíl 49 procent zaplatí 1,6 miliardy dolarů - podstatně méně, než se čekalo.

Akcie China Resources Beer ve středu vystřelily vzhůru a stouply až o 25 procent.

Obchod je jednou z transakcí, které mají SABMilleru zajistit souhlas regulátorů s převzetím tohoto evropského pivovaru jeho větším konkurentem, světovou pivovarnickou jedničkou Anheuser-Busch InBev. Akvizice za zhruba 107 miliard dolarů (2,66 bilionu Kč) by mohla být jednou z největších fúzí v historii.

China Resources Beer díky obchodu se SABMillerem (pod nějž patří mimo jiné i Plzeňský prazdroj) získá plnou kontrolu nad značkou Snow, která je nejprodávanějším pivem z hlediska objemu na světě, informovala agentura Reuters.

Rovněž se stane jedničkou na čínském trhu s pivem, kde bude mít podíl zhruba 30 procent.

Analytik Jeremy Yeo ze společnosti Mizuho Securities Asia očekával, že cena podílu ve společném podniku China Resources Snow Breweries, známém jako CR Snow, se bude pohybovat mezi třemi a 3,5 miliardami dolarů.

Akcie státem podporovaného čínského podniku po zprávě stouply o 25 procent na pětileté maximum.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.