Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vrchní soud v Praze potvrdil reorganizační plán firmy Oleo Chemical. Rozhodnutí je pravomocné

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Vrchní soud v Praze vydal ve čtvrtek usnesení, kterým potvrdil schválení reorganizačního plánu firmy Oleo Chemical. Rozhodnutí je pravomocné. V pátek to řekl mediální zástupce společnosti Jaroslav Pomp. Uvedl, že insolvenční řízení Oleo Chemical tak vstupuje do své poslední fáze. Věřitelé se podle něj po třech letech od prohlášení úpadku dočkají částečného, ale ve srovnání s konkurzem pro ně mnohem výhodnějšího uspokojení svých pohledávek.

Jeden z hlavních věřitelů - společnost Ravak, označila rozhodnutí za zcela chybné, v extrémním rozporu se skutkovým stavem věci.

Plán reorganizace Oleo Chemical řeší soudy několik let, během nichž nastalo několik zvratů. Městský soud v Praze nejprve v roce 2017 schválil reorganizační plán společnosti formou fúze s firmou Temperatior, loni v červenci však reorganizační plán zamítl a poslal Oleo do konkurzu, o který dlouhodobě usiluje společnost Ravak. Loni v listopadu ale opětovně reorganizační plán firmy schválil, když mu záležitost k projednání vrátil právě Vrchní soud v Praze.

Oleo Chemical má provozovnu v Liberci, sídlo společnosti je v Praze. „Rozhodnutí vrchního soudu považujeme za klíčové z pohledu schopnosti dokončit reorganizaci společnosti Oleo Chemical, uspokojit věřitele, zachovat provozuschopnost výrobního závodu a více než 100 pracovních míst,“ uvedl v pátek člen představenstva Oleo Chemical Jaroslav Jandura. „Osobně věc vnímám i jako obrovskou satisfakci po všech útocích, které proti mně osobně i jiným členům představenstva, soudcům a dalším účastníkům insolvenčního řízení vedli někteří věřitelé,“ dodal.

Pomp uvedl, že podle soudem pravomocně schváleného reorganizačního plánu a znaleckých posudků získají zajištění věřitelé přes 277 milionů korun. „Nezajištění věřitelé by v konkurzu neobdrželi žádné uspokojení, zatímco v reorganizaci je pro ně připraveno nejméně 77 milionů Kč, ale v případě úspěchu Oleo Chemical v incidenčních sporech a po vypořádání pohledávek s přednostním pořadím ještě o desítky milionů více,“ dodal.

Společnost Ravak považuje rozhodnutí za chybné

Jeden z hlavních věřitelů - společnost Ravak, v pátek uvedla, že aktuální rozhodnutí považuje za zcela chybné a opakovaně nerespektující závazné pokyny Ústavního soudu. „Podáme dovolání k Nejvyššímu soudu, případně i stížnost k Ústavnímu soudu, stejně jako uplatníme i řadu dalších právních kroků pro ochranu našich práv. Znovu upozorňujeme, že povolením reorganizace Oleo Chemical formou fúze s firmou Temperatior, založenou odsouzenými podnikateli Kamilem Jirounkem a Michalem Urbánkem, dojde k zásadnímu poškození skutečných věřitelů a porušení řady právních norem i zásad. A stát v důsledku nezvládnutí této insolvence bude čelit riziku uplatnění a úhrady stamilionových škod, podobně jako k tomu dochází v případě nezvládnuté insolvence OKD,“ řekl v pátek mediální zástupce Ravaku Jan Vávra.

Aktuální usnesení vrchního soudu naopak vítá společnost Temperatior, která poskytnutím úvěru 400 milionů Kč umožní Oleo Chemical vypořádání se s věřiteli. „Temperatior je připraven splnit své závazky, ke kterým se zavázal v rámci pravomocně schváleného reorganizačního plánu. Počítáme s tím, že budeme investovat další prostředky do dokončení výstavby unikátní výrobní technologie, kterou jsme vyvíjeli více než pět let. Výroba biopaliva druhé generace přispívá k naplňování evropských emisních norem, a podílí se tak na zlepšování životního prostředí,“ uvedl v pátek ředitel firmy Michal Fišer.

Oleo Chemical vznikla v roce 2004 se záměrem vyrábět moderní biopaliva. Majitelé firmy Jirounek a Urbánek se však o čtyři roky později dostali do finančních problémů. Příbramský výrobce bazénů a koupelen Ravak firmě půjčil stovky milionů korun na investice do modernizace technologie. Finanční zdroje se ale nevracely, Ravak se proto v roce 2012 připojil k insolvenčnímu řízení.

Spory o stovky milionů korun, které Ravak Oleu půjčil, otevřely mnohem rozsáhlejší kauzu. Manažeři Olea v době finančních problémů firmy potřebovali nejen peněžní injekce, ale i zakázky, při jejichž shánění se dostali i do blízkosti vlivného podnikatele Ivo Rittiga. Předloni soud potvrdil, že Urbánek, Jirounek i Rittigův obchodní partner Peter Kmeť půjdou za tunelování Olea do vězení, každý na tři roky. Naopak lobbista Rittig byl v kauze pravomocně osvobozen.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...