Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výroba hovězího masa na Vysočině byla loni druhá nejvyšší v Česku

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Zpracovatelé na Vysočině loni dodali druhé nejvyšší množství hovězího a telecího masa v ČR, větší produkci měl jen Pardubický kraj.

Z Vysočiny za minulý rok plynulo 15.928 tun hovězího masa, v meziročním porovnání množství stouplo o 5,9 procenta. Výroba vepřového masa se na Vysočině vloni zvýšila o 2,6 procenta, mezi kraji byla pátá nejvyšší. Uvedla to jihlavská správa Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Na jatkách v Kraji Vysočina loni skončilo 53.023 kusů skotu, v porovnání s rokem 2017 jich bylo víc o 2109. Zároveň se zvýšila průměrná hmotnost poražených dobytčat. Na celkové výrobě hovězího a telecího masa v Česku (71.579 tun) se firmy na Vysočině loni podílely 22 procenty.

Prasat dali chovatelé v loňském roce na Vysočině porazit 214.851. Vepřového masa dodaly podniky na trh 21.687 tun, v meziročním porovnání to bylo více o 2,6 procenta. Nejvyšší výroba vepřového masa byla v Jihočeském kraji, Vysočinu předčily i Středočeský kraj, Jihomoravský kraj a Královéhradecký kraj. Loňská produkce vepřového masa v ČR byla 210.910 tun, z Vysočiny byla přibližně desetina.

Skopového masa bylo loni na Vysočině vyrobeno jen 13 tun, i tak to byl meziroční nárůst o osm procent. Na produkci tohoto druhu masa v Česku, která byla 233 tun, se podle statistiků Vysočina podílela zhruba šesti procenty.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....