5. března 2019 8:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výroba hovězího masa na Vysočině byla loni druhá nejvyšší v Česku

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Zpracovatelé na Vysočině loni dodali druhé nejvyšší množství hovězího a telecího masa v ČR, větší produkci měl jen Pardubický kraj.

Z Vysočiny za minulý rok plynulo 15.928 tun hovězího masa, v meziročním porovnání množství stouplo o 5,9 procenta. Výroba vepřového masa se na Vysočině vloni zvýšila o 2,6 procenta, mezi kraji byla pátá nejvyšší. Uvedla to jihlavská správa Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Na jatkách v Kraji Vysočina loni skončilo 53.023 kusů skotu, v porovnání s rokem 2017 jich bylo víc o 2109. Zároveň se zvýšila průměrná hmotnost poražených dobytčat. Na celkové výrobě hovězího a telecího masa v Česku (71.579 tun) se firmy na Vysočině loni podílely 22 procenty.

Prasat dali chovatelé v loňském roce na Vysočině porazit 214.851. Vepřového masa dodaly podniky na trh 21.687 tun, v meziročním porovnání to bylo více o 2,6 procenta. Nejvyšší výroba vepřového masa byla v Jihočeském kraji, Vysočinu předčily i Středočeský kraj, Jihomoravský kraj a Královéhradecký kraj. Loňská produkce vepřového masa v ČR byla 210.910 tun, z Vysočiny byla přibližně desetina.

Skopového masa bylo loni na Vysočině vyrobeno jen 13 tun, i tak to byl meziroční nárůst o osm procent. Na produkci tohoto druhu masa v Česku, která byla 233 tun, se podle statistiků Vysočina podílela zhruba šesti procenty.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.