11. srpna 2019 13:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Továrna na autodíly v Okříškách předává část výroby do Rumunska. Trápí ji nedostatek pracovních sil

Továrna Fraenkische CZ v Okříškách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Továrna Fraenkische CZ v Okříškách. | foto: Jaroslav ŠnajdrMAFRA

Okříšky (Třebíčsko) Výrobce autodílů Fraenkische CZ v Okříškách na Třebíčsku předal část zakázek své pobočce v Rumunsku, protože na Vysočině už jeho růst limituje nedostatek pracovních sil. Závod v Okříškách má zhruba 1000 pracovníků, v rumunském městě Turda na jeho projektech pracuje dalších 50 lidí. V nynějším obchodním roce, který začal v květnu, firma plánuje zvýšení obratu v Česku téměř o pět procent na 2,5 miliardy korun. Informoval o tom jednatel společnosti Jiří Novotný.

V minulém obchodním roce, který skončil letos v dubnu, vykázala společnost obrat 2,39 miliardy korun.

Převod výroby do Rumunska musejí ještě schválit zákazníci. Pobočka Fraenkische CZ ve městě Turda, vzdáleném od Okříšek víc než 900 kilometrů, zaměstnává 150 lidí. Na projektech převedených z Okříšek z nich pracuje třetina. Roční obrat má rumunský závod plánovaný na úrovni 300 milionů korun. V Okříškách také dlouhodobě vypomáhá téměř stovka pracovníků z Maďarska. 

Fraenkische CZ vyrábí především plastové trubky pro auta, které slouží k ochraně kabelů, vedení paliva, oleje nebo vzduchu. Dodává je například automobilkám Volkswagen, Daimler a BMW. Asi desetina produkce z Okříšek je určená pro zemědělské stroje, drážní techniku a domácí spotřebiče.

V Okříškách Fraenkische vyrábí díly pro auta se spalovacím motorem, závod se ale podle Novotného podílel i na vývoji systémů chlazení pro výrobce elektromobilů Tesla. Těmito díly teď Teslu zásobují sesterské firmy Fraenkische v Mexiku a USA.

Jednatel podotkl, že automobilky zatím používají pro chlazení převážně trubky z gumy, které Fraenkische nedělá. „Firma Tesla byla otevřená novým řešením,“ řekl. V rozvoji elektrických aut vidí Novotný pro Fraenkische jednoznačnou příležitost, protože obsahují víc systémů, které je nutné chladit, než auta se spalovacími motory. Chlazení potřebují také dobíjecí stanice elektromobilů.

Fraenkische CZ je součástí stejnojmenné německé společnosti založené v roce 1906. Závody a obchodní pobočky má v řadě zemí. V Okříškách firma sídlí od roku 2007. Postavila tam závod, který má nyní rozlohu okolo dvou hektarů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz