Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zákaz není pro všechny řidiče Uberu a Boltu, ti s taxikářskou licencí jezdit smí

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Reuters

Praha Zákaz takzvaných alternativních taxislužeb se nevztahuje na všechny řidiče, šoféři s taxikářskou licencí mohou jezdit dál. Nerozlišuje se přitom pro koho jezdí. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Řidiči alternativních přepravních služeb Uber či Bolt, kteří mají řádnou licenci, by tak nadále měli jezdit. V minulých dnech se koronavirem nakazili dva řidiči společnosti Uber, jejich stav je vážný. Vyjádření obou společností ČTK shání.

V ČR bylo k pondělnímu ránu 298 případů nákazy koronavirem. Nejvíce nakažených je v Praze, mezi nimi i dva taxikáři. Jeden z nich leží ve Všeobecné fakultní nemocnici a je připojen na mimotělní oběh. Ve vážném stavu je také řidič taxi, který měl pozitivní test na začátku minulého týdne. Je hospitalizovaný na Bulovce, má zavedenou plicní ventilaci.

Vláda kvůli šíření koronaviru od pondělka 16. března do 24. března zakázala provoz taxislužeb s výjimkou taxislužby rozvážející potraviny nebo lidí s oprávněním řidiče taxislužby.

„Oprávnění řidiče musí mít každý řidič taxislužby, to je dle nás klíčové pro aplikaci zmíněného usnesení. Pokud tedy má oprávnění řidiče taxislužby, může jezdit i nadále. Kdo nemá, nemůže. Dále se již nerozlišuje, pro koho jezdí,“ uvedl Jemelka. Povolen je podle něj provoz všech, kteří neporušují zákon.

Opatření by tak nemělo zcela zakázat ani provoz služeb Uber či Bolt, řada jejich řidičů totiž licenci má. Jezdit by ovšem nadále nesměli šoféři bez řádné licence.

Šíření koronaviru bude mít nejspíš vliv i na poptávku po službách taxi a alternativních přepravních služeb. „Dle vývoje poptávky soukromých i firemních jízd je zatím dopad signifikantnější než ten, co měly jarní prázdniny. Vzhledem k zahraničním zkušenostem se dá nejdříve očekávat krátkodobý nárůst zájmu o přepravu taxíky a později útlum, pokud lidi budou více pracovat z domu a omezovat místa s vyšším výskytem osob,“ řekl šéf Liftaga Ondřej Krátký.

Nové vládní opatření se prý Liftaga nijak nedotkne, společnost totiž využívá výhradně řidiče s licencí. Vedle toho své kapacity používá i pro přepravu zboží.

Taxislužby kvůli šíření koronaviru už v minulých dnech zavedly pro své řidiče ochranná a hygienická opatření. Služby jsou podle svých zástupců také připraveny pomoci s případným vyhledáváním lidí, kteří by mohli mít příznaky nákazy nebo přišli do styku s nemocnými řidiči.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!