31. srpna 2012 10:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Známá minerálka Boržomi je na prodej, nabízí ji ale "nepřítel Kremlu"

Kohoutková voda - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kohoutková voda - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MOSKVA Gruzínská minerálka Boržomi, která za sovětských dob bývala neodmyslitelnou součástí ruského jídelníčku, je na prodej. Věhlasná značka by sice byla ozdobou každého velkého ruského portfolia, háček však tkví v tom, že by ji bylo třeba koupit od "nepřítele Kremlu", miliardáře Borise Berezovského, uprchlého do Británie. Píše o tom páteční ruský tisk.

Boržomi podle listu Kommersant prodává dosavadní výrobce Borjomi Beverages N.V., hodnota značky se odhaduje na 400 až 500 milionů dolarů (asi 80 až 99 miliard Kč). Mezi zájemci jsou prý velké západní a ruské investiční fondy, jako Standard Capital, Ashmore, Klever, ruský fond RFPI, TPG Capital, AFK Sistema i fond blízký skupině Alfa bankéře Michaila Fridmana.

Vyjádření ohledně zájmu se však zdržely, podobně jako údajní dřívější zájemci Coca Cola, PepsiCo, Nestle či Danone.

Zákaz hygienika

Borjomi Beverages své výsledky nezveřejňuje. Hráči na trhu odhadují roční obrat firmy, které patří i dvě ukrajinské minerálky, na 200 až 250 milionů dolarů.

V minulosti Boržomi patřila desetina ruského trhu, čímž se blížila podílům značek BonAqua a Aqua Minerale. Ale v létě 2006, během sporů mezi Moskvou a Tbilisi, hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko dovoz gruzínské minerálky zakázal. Všechny pokusy vrátit se na ruský trh, který dříve zajišťoval polovinu obratu, byly marné.

Velké hráče na trhu může podle listu odpuzovat blízkost dosavadních majitelů - fondů Salford a VDP - k Berezovskému a jeho zesnulému gruzínskému partneru Badrimu Patarkacišvilimu, o jehož dědictví se vedou soudní spory.

"Koupě by mohla být kdykoliv napadnuta u ruského soudu," upozornil právník Jurij Dobronravov. "Mezi ruskou a mezinárodní finanční elitou je příliš mnoho lidí s výhradami k Berezovskému, kteří by mohli dostat chuť transakci zpochybnit či nechat zmrazit účty," dodal.

"V očích ruského politického establishmentu představuje koupě aktiv od Berezovského přímou výzvu Kremlu," varoval politolog Vladimir Žarichin.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.