Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Robot v San Franciscu vyhání bezdomovce. Proti ‚robocopovi‘ se místní bouří

Bezpečnostní robot od firmy Knightscope | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnostní robot od firmy Knightscope | foto: Knightscope

SAN FRANCISCO/PRAHA Zvířecí útulek v San Franciscu pobouřil veřejnost. Začal totiž používat speciálního bezpečnostního robota, který má za úkol vyhánět z okolí areálu bezdomovce a zabraňovat kriminalitě. Obyvatelé si ale stěžují, že se kvůli robotům ani nevejdou na chodník.

Během technologického boomu v kalifornském městě řada lidí zbohatla, tento úspěch má ale i své stinné stránky. Velký zájem o místo přinesl růst nájmů a také chudobu. Velkým problémem se tak stalo bezdomovectví a související kriminalita.

S tímto problémem se potkala i místní organizace na ochranu zvířat SPCA. „Mnoho našich zaměstnanců a dobrovolníků si stěžovalo na poškození svých vozů a obtěžování, které zažili na parkovišti, když odcházeli z práce po setmění,“ popsala mluvčí organizace Krista Maloneyová serveru TechCrunch.

Bezpečnostní robot od firmy Knightscope
Bezpečnostní robot od firmy Knightscope

Útulek se problém rozhodl řešit zcela v duchu Silicon Valley a svou ochranku rozšířila o bezpečnostního robota. Stroj nazývaný K9 najala od start-upu Knightscope. Robot, který připomíná obří doutník, se pohybuje po okolí rychlostí lidské chůze a vše snímá čtyřmi kamerami a řadou senzorů.

Takový robot je podle firmy dokonce levnější než lidští hlídači. Náklady na provoz umělého policisty jsou prý šest dolarů (asi 130 korun) na hodinu, zatímco mzda strážného vychází na 16 dolarů.

„Bohužel jsme museli utratit velké množství peněz na zabezpečení lidí i zvířat v péči,“ řekla Maloneyová. Ta zároveň tvrdí, že po nasazení robota zhruba před měsícem opravdu kriminalita v okolí klesla.

Proti robotovi se ale strhla vlna nevole na sociálních sítích, jelikož řada lidí nepovažuje tento způsob řešení bezdomovectví za etický a zařízení na chodníku překáží chodcům. Sám robot se také stal obětí vandalismu. Šéfka SPCA popsala San Francisco Business Times, že „ho přikryli celtou, shodili na zem a senzory mu polili barbecue omáčkou“.

Bezpečnostní robot od firmy Knightscope

Robot se navíc nelíbí ani městu, které firmě hrozí pokutou tisíc dolarů za každý den, kdy bude K9 jezdit po chodnících bez povolení. Město však proti strojům bojuje déle. Radnice připravuje legislativu, která má regulovat počet vozítek, která se po městě pohybují a doručují jídlo a zboží. Tato pravidla se však na bezpečnostní roboty zatím nevztahují.

Knightscope patří k nejznámějším výrobcům bezpečnostních robotů. I přes to, že si ho SPCA pochvaluje, neobešla se firma bez kontroverze. Dřívější model prý v jednom z obchodních domů srazil šestiměsíční dítě a jiný robot pak sám od sebe spadl do fontány.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....