Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Hypotéky dál trhají rekordy. Banky nestíhají vyřizovat žádosti, i když úroky začaly stoupat

Banky v prvním čtvrtletí poskytly doposud rekordní objem hypoték. foto: Shutterstock

PRAHA - Co Čech, to majitel nemovitosti, lze tvrdit s trochou nadsázky. Realitní nákupní horečka Čechy neopouští, banky nestíhají vyřizovat žádosti o úvěry na bydlení. Jen za uplynulý měsíc poskytly hypotéky za neuvěřitelných 44,7 miliardy korun a za celé první čtvrtletí se objem sjednaných hypoték vyšplhal na téměř 100 miliard korun.
  0:01

Rekordy tak padají v době, kdy se průměrná úroková sazba dle Fincentrum Hypoindexu již nepatrně zvedá. Jedním z důvodů, proč si klienti v bankách „podávají dveře“, je jejich obava z inflace a znehodnocení úspor.

Hypotéka není jen na nový byt. Poradíme, jaký typ půjčky je nejvýhodnější na rekonstrukci bydlení

Je to na první pohled paradox. Ceny nemovitostí nezastavila ani pandemie. Jak vyplývá z dat ČSÚ, v prvním čtvrtletí se nabídková cena bytů napříč republikou zvedla o 1,7 procenta. Očekává se, že poroste nezaměstnanost, a většina bank již přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb, byť zatím malému. Nic z toho ale od pořízení bytu či rodinného domu zájemce neodrazuje.

Obrana proti inflaci

„Řada Čechů vyhodnotila, že ceny nemovitostí hned tak nesrazí ani pandemie koronaviru. Někteří lidé se také začínají obávat vyšší inflace, která znehodnotí jejich dosavadní úspory připravené na pořízení vlastního bydlení. Proto se mnozí rozhodli již dále nečekat a nakupovali,“ zdůvodňuje silnou poptávku Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték Hyponamíru.cz. Mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová dodává, že zájem o nákup nemovitostí se zvedá ve všech regionech zhruba stejně.

Vývoj průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Situaci dokreslují statistiky. Během března banky poskytly hypotéky za více než 44,7 miliardy korun. Jde tak o rekordní měsíc v celé historii Fincentrum Hypoindexu. A historické tabulky přepisují i čísla za celé první čtvrtletí letošního roku, během něhož banky sjednaly úvěry na bydlení za téměř 100 miliard korun. Že mají banky napilno, potvrzují finanční instituce i zprostředkovatelé hypoték.

„Skupina ČSOB v březnu schválila hypotéky za 14,62 miliardy korun, což je o zhruba dvě miliardy více než loni za celý první kvartál. V meziročním srovnání je letošní březen dokonce 3,5násobně úspěšnější než ten loňský,“ říká Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny. Marek Kříž, spoluzakladatel hypotečního tržiště Zaloto, uvádí, že firma zaznamenala růst hypoteční poptávky z únorových 2,8 miliardy na březnové víc než čtyři miliardy korun.

Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex zamířila v březnu nepatrně vzhůru a dosáhla 1,94 procenta. „Rostoucí sazby by mohly hypoteční trh už brzy přibrzdit,“ je přesvědčen Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Nabídkové sazby již zvýšila většina bank – Air Bank, Equa bank, mBank, Sberbank, skupina ČSOB či Komerční banka. Začátkem dubna se připojila Fio banka.

Nové i refinancované

Analytik Raiffeisenbank Vít Hradil předpokládá, že zvyšování sazeb nebude nijak dramatické. „Celkově křivka českých hypotečních sazeb v nejbližších měsících bude pravděpodobně téměř horizontální s jen velmi mírnou rostoucí tendencí,“ tvrdí Vít Hradil.

Překvapivý fenomén. Úvěry ze stavebního spoření zdatně konkurují hypotékám

V průměru si v březnu lidé brali hypotéku ve výši 3 105 568 korun. To je o téměř 99 tisíc korun více než v únoru. „Průměrná výše hypotéky naznačuje, že tlak na růst cen nemovitostí nepolevuje. Aktuální data Českého statistického úřadu ze stavebnictví navíc ukazují, že klesá nejen počet dokončených, ale i počet zahájených bytů, což se časem odrazí i v nabídce nového bydlení. Dá se proto očekávat, že tlak na růst cen nemovitostí ještě zesílí,“ tvrdí Sýkora.

Za úspěšné bylo v minulosti považováno čtvrtletí, kdy se bankám podařilo sjednat hypotéky za více než 50 miliard korun. Začátek roku přitom obvykle nepatří k nejsilnějším obdobím. Letošní první čtvrtletí se ovšem vymyká všem dosavadním trendům a s objemem sjednaných hypoték ve výši téměř 100 miliard korun s přehledem porazilo i dosud nejsilnější první čtvrtletí roku 2017, kdy byly sjednány hypotéky za 57,6 miliardy korun. A nechalo za sebou i nejúspěšnější čtvrtletí v historii Fincentrum Hypoindexu, kterým bylo s objemem poskytnutých hypoték v celkové výši 81,647 miliardy korun poslední čtvrtletí loňského roku.

Podíl na rekordních číslech mají nejen ti, kdo si pořizují bydlení, ale i ti, kdo úvěr refinancují a kvůli výhodnějším podmínkám míří do konkurenční banky. „Zaloto zaznamenalo v prvním kvartále meziroční nárůst online poptávky po refinancování o více než čtyřicet procent,“ říká Marek Kříž s tím, že refinancování tvoří aktuálně zhruba patnáct procent z celkového objemu sjednávaných hypoték.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!