Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Poletí ceny vzhůru? Na Česko začíná doléhat drastické zdražování v Německu, příčin je hned několik

Prázdné obchody. foto:  Michal Šula, MAFRA

Analýza
Praha - Zdražování po konci lockdownu nemusí pohánět jen chuť zákazníků utrácet, ale i ceny surovin či energií, jež rostou celosvětově. U našich západních sousedů už vylétly na nejvyšší úroveň za deset let. A to se začíná projevovat i v Česku.
  5:00

Nedostatek čipů dál sužuje automobilový průmysl. Firma Intel rozšíří výrobní kapacitu

Vláda má ve čtvrtek rozhodnout o tom, zda se vedle kadeřnictví, manikúr a dalších služeb otevřou také kamenné obchody. Ekonomové i laici se dohadují, co to udělá s cenami. Prodejci jsou vyhladovělí po tržbách, lidé zase chtějí nakupovat jinak než jen online a řadě z nich navíc kvůli lockdownu zbylo v peněženkách hodně peněz. Úspory v bankách vzrostly v řádu stovek miliard korun.

Chování lidí, kteří musejí také myslet na zadní kolečka, ani obchodníků nelze s žádnou mírou spolehlivosti odhadnout. Ceny, za něž budeme v nejbližších měsících nakupovat hotové zboží, ale ovlivní ještě další faktor, a to vývoj cen ve výrobním sektoru. A ty jdou prudce nahoru. Ještě více než u nás v sousedním Německu, s nímž jsme ekonomicky provázáni natolik silně, že si podle ekonomů část inflace dovezeme právě i odtamtud.

Stalo se, co nikdo nepředvídal

Spotřebitelské ceny v Česku až do února neustále klesaly, v březnu nepatrně vzrostly o 2,3 procenta. Na strmou cestu vzhůru se však vydaly ceny průmyslových výrobců. Tempo jejich meziročního růstu se v březnu zvýšilo z únorových 1,4 na 3,3 procenta, což je nejvyšší číslo od května 2019. Tolik nikdo nepředvídal. „ČNB v prognóze z počátku února očekávala, že ceny průmyslových výrobců v prvním čtvrtletí klesnou v průměru o jedno procento, ve skutečnosti ale vzrostly o 1,5 procenta,“ upozorňuje hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

A to ještě celkové číslo snižuje zvolnění cenového růstu některých komodit – jako jsou třeba dopravní prostředky, stroje a zařízení – a v potravinářském průmyslu dokonce pokračoval pokles.

V březnu nejvíce rostly ropné produkty, chemikálie a obecné kovy. V delším horizontu však stoupají i ceny energií. Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka se například cena silové elektřiny (neregulovaná složka ceny pro spotřebitele za skutečně odebranou elektřinu, s těmito cenami se obchoduje na burze) během posledního roku zvýšila o 46 procent.

Důvodem zdražování vstupů je celosvětové obnovování hospodářských aktivit, utlumených pandemií koronaviru, ale i přetrvávající komplikace v dodavatelských vztazích a v dopravě a nedostupnost některých komponent, třeba čipů. A vymizení těchto překážek je zatím v nedohlednu.

Plyn dražší o 96 procent

Podstatně hůře než Česko je na tom Německo. Tamější výrobní ceny v březnu meziročně vzrostly o 3,7 procenta, a dostaly se tak skoro na desetileté maximum. Významnou měrou přispěly ke zdražení energie. Hlavně elektřina, jejíž cena pro průmysl meziročně vzrostla o 9,6 procenta, a cena na burze dokonce o 68,3 procenta. Zásluhu na tom ovšem má i zpoplatnění za emise CO2. Zemní plyn po započtení tohoto příplatku podražil dokonce o 18,2 procenta. A na burze jeho cena meziročně vylétla dokonce o 96,1 procenta.

Cena bitcoinu se vrátila pod hranici 50 tisíc dolarů, pokles by měl být pouze přechodný

„Při tak velké provázanosti české a německé ekonomiky – bonmot ostatně říká, že Česko je jednou ze spolkových zemí – není možné, abychom zůstali od vývoje v Německu odtrženi. Když jsou tam vyšší ceny výrobců, dovezeme si část inflace i k nám. Lze čekat, že podle toho upraví své ceny i naši výrobci a obchodníci,“ odhaduje Křeček.

Nemalou roli v uvažování výrobců i obchodníků podle něj samozřejmě hraje také fakt, že lidem v době, kdy neměli kde utrácet, narostly úspory.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat