Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ivanka zajímá čínské firmy. Pojmenují po ní ubrousky i potravinové doplňky

Ekonomika

  20:00
Praha/Peking - Čínské společnosti mají zájem o jméno Ivanka. Podle serveru CNBC bylo v Pekingu podáno na 65 žádostí o užití jména starší dcery Donalda Trumpa jako ochranné známky pro produkty zahrnující tapety, alkoholické nápoje, ale i kosmetiku, potravinové doplňky nebo hygienické ubrousky.

Ivanka Trump, dcera Ivany Trump foto: Reprofoto

Popularita Ivanky Trumpové roste v Číně především od její návštěvy čínské ambasády ve Washingtonu u příležitosti oslav nového lunárního roku. Kromě přepisu jména Ivanka chce dalších 40 čínských společností použít jeho obdobu v čínských znacích.

Jedná se především o firmy z oboru výroby kosmetiky, oblečení a spodního prádla. Vyřizování podaných žádostí je stále v procesu a doposud není známo, kdy by mohly dostat zelenou.

Byznys podle Trumpa: světu postaví obchodní bariéry, domácím sníží daně

Čínské zákony dovolují tamním firmám používat cizí jména a jejich čínské překlady jako ochranné známky. Povolení však vede k mnoha nadnárodním sporům a kontroverzím.

Čínský výrobce bot například používal několik let fotografii a jméno americké basketbalové hvězdy Michaela Jordana. V prosinci minulého roku nejvyšší čínský soud rozhodl, že značka nesmí nadále užívat Jordanovo jméno a ukončil tak spor vlekoucí se čtyři roky.

Trumpova dcera Ivanka a její manžel.
Do Palm Beach přiletěla i Trumpova dcera Ivanka s manželem.

Soudní spor o ochrannou známku má za sebou i 45. americký prezident Donald Trump. V prosinci 2006 v Číně zažádal o použití svého příjmení pro stavební projekt. Jeho žádost však byla zamítnuta ve prospěch muže jménem Dong Wei. Ten si o užití známky zažádal o dva týdny dříve než realitní magnát. Soudní spory se vlekly až do září 2016, kdy čínský soud definitivně označil Dongovu známku za neplatnou.

Ruští miliardáři díky Trumpovi ještě víc zbohatli. Hlavně lidé blízcí Putinovi

Newyorská oděvní firma Ivanky Trump zažádala v Číně o použití jména Ivanka pro boty a oblečení již v roce 2010. Žádost byla schválena o dva roky později. V květnu minulého roku Trumpová podala dalších sedm žádostí o užití značky Ivanka pro šperky a kabelky.

V souladu s posledním rozhodnutím čínského nejvyššího soudu, který tak učinil minulý měsíc, je zakázáno užívat jména veřejných činitelů pro ochranné známky.

Autor:

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.