Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Jádro může v EU ‚zezelenat‘ velmi brzy. Jak Česko s Francií chce změnit evropské vnímání energetiky

Temelín foto: Jan Kouba MAFRA

Doporučujeme
Je to nenápadná akce, která má ambice změnit evropskou energetiku. Francie, Česko a osm dalších zemí lobbují za to, aby mohly levněji stavět jaderné elektrárny.
  5:00

Češi chystají jaderný ‚pakt‘ s Francií. V době, kdy rostou ceny energií, má jádro přinést větší stabilitu, slibuje Havlíček

Jakkoliv může mít člověk pocit, že rozhodování v Bruselu trvá neúměrně dlouho, v tomto případě má být jasno brzy, pravděpodobně do konce roku. Přitom jde o velkou věc: jaké zdroje rozsvítí naše žárovky a v budoucnu dodají „šťávu“ milionům elektromobilů. A v neposlední řadě jde taky o velké peníze.

Ve zkratce: několik evropských zemí, které vidí svoji energetickou soběstačnost ve štěpení jádra, bude usilovat o zařazení jádra na seznam bezemisních zdrojů. Díky tomu budou moct evropské banky – které jsou výrazně svázané zelenou politikou Bruselu – snadněji půjčovat peníze na výstavbu atomových elektráren za výhodných podmínek. Podobně jako by dávaly úvěr na stavbu větrníků nebo solárních polí. Rozhodnout se má v řádu několika málo měsíců.

„Abychom uspěli v našich snahách o odstranění uhlí, potřebujeme jadernou energii. Pro nás všechny znamená zásadní přínos,“ stojí v pondělním prohlášení, za nímž stojí deset zemí EU. Lídrem jaderného spolku je Francie, jež na jeho přípravě úzce spolupracovala s českými politiky.

Francouzský spojenec

O spojenectví, které se má opírat o francouzské a následně české předsednictví EU v příštím roce, už minulý týden Lidovky.cz informovaly. „Připravujeme nyní společnou agendu předsednictví Francie a České republiky, pracují na ní týmy na obou stranách,“ uvedl pro Lidovky.cz vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček (za ANO).

Jeho hlavním spojencem a tahounem jaderné lobby v EU je francouzský ministr financí a hospodářství Bruno Le Maire. „Jaderná energie musí být součástí řešení plánů na odklon od uhlí,“ napsal mimo jiné pro německý list Die Welt.

Nyní je už jasnější, že neformální uskupení se opírá o více než třetinu z evropské sedmadvacítky. Kromě Prahy a Paříže se připojilo také Maďarsko, Finsko, Bulharsko, Slovinsko, Polsko, Slovensko, Chorvatsko a Rumunsko.

Celkem využívá jadernou energetiku 13 členských států a ta tvoří více než čtvrtinu z produkce elektrické energie v EU, u nás je to přibližně 37 procent. V Temelíně a Dukovanech je v provozu šest reaktorů, na další dukovanský blok se chystá výběrové řízení.

Nezapomínejme na plyn

V dlouhodobých plánech ovšem figurují další tři: dva v Temelíně a jeden v Dukovanech. Pro srovnání: Francouzi coby jaderná velmoc vyrábí štěpením atomu kolem 70 procent elektřiny a chystají dalších šest reaktorových bloků. Výhodnější financování by pro ně znamenalo miliardové úspory. Vždyť jen pátý dukovanský blok, s nímž stát počítá od roku 2036, má vyjít na nejméně 162 miliard korun.

Jádro jako potenciální zdroj budoucnosti má samozřejmě úskalí. Nemá sice potíž s emisemi, ale potýká s problematickým ukládáním odpadu. Jako memento působí i dvě tragédie spojené s jádrem: havárie v Černobylu z roku 1986 a v japonské Fukušimě před deseti lety. Výhodou má být stabilita. Argument sílí v těchto dnech, kdy z řady důvodů raketově stoupají ceny elektřiny či plynu. U něj je řada evropských států z velké části závislá na Rusku.

Pro Čechy je ostatně podpora plynu velmi důležitá – i u něj budou usilovat i o zařazení na seznam udržitelných zdrojů. Má dočasně nahrazovat uhlí do doby, než nové jaderné bloky pokryjí odstavované uhelné elektrárny.

„Když bude plyn uznaný jako udržitelný zdroj, v tu chvíli na něj budeme moci využívat evropské peníze z modernizačních fondů. To je strašně důležité,“ uvedl už dříve vicepremiér Havlíček.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...