Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruská propaganda? Haló noviny servírují 'Putinovu pravdu'

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Stačí si zběžně projít titulky zahraniční rubriky a čtenář dostane pocit, že žije v jiné zemi. Haló noviny informují o událostech ukrajinské krize, jako by jim články diktoval přímo Kreml. Příkladem jsou doslovné překlady vystoupení ruských nebo alespoň proruských politiků. V tendenční rubrice Naše pravda jsou zase opravovány "nepravdy" ostatních českých i západních médií.

Titulka Haló novin

"Pochybuji, že mají vlastní dopisovatele, protože v článcích používají stejné slovní obraty typu federalisté, což jsou přívrženci Ruska působící na východě Ukrajiny, nebo mírotvorci (ruští vojáci mimo území Ruska). Tyto termíny běžně najdeme ve všech oficiálních ruských médiích," říká politický geograf Michael Romancov.

O čem píší Haló noviny

Komunisté sliby plní, komunisté nezklamou, komunisté jsou a budou připraveni. I tak zní titulky z Haló novin. Stránky plní také různé sjezdy a setkání komsomolců, členů Komunistického svazu mládeže. Velký prostor Haló noviny věnují komunistům z jiných zemí. V dubnu list otiskl například projev Gennadije Zjuganova, prvního tajemníka ruské komunistické strany, pravidelně jsou zveřejňovány překlady projevů ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

Články vydané v Haló novinách mají ve většině případů jednotnou formu. Z větší části jsou přebrány ze zpravodajství ČTK, redaktor následně zprávu náležitě dobarví. A když je původní zpráva k Rusku kritická, po autorském zásahu vyznívá přesně naopak. Největší prostor dostávají ruské politické špičky. Nedávno byla uveřejněna v plném rozsahu například Putinova krymská řeč.

"Haló noviny dělají v tomto ohledu v uvozovkách užitečnou práci, protože do češtiny překládají oficiální stanoviska Ruska," říká s lehkou nadsázkou Romancov. Překlady jsou podle něj naprosto věrné, a tak si může každý čtenář udělat obrázek o tom, jak se argumentuje tam a jak tady.

"Haló noviny jsou hlásnou troubou ruského establishmentu," upozorňuje politolog a zároveň vysvětluje, že se v určitém ohledu jedná o paradox. "Komunistická strana by měla být v Rusku opozicí, ale právě ve stanoviscích ohledně Ukrajiny se ukazuje, že je to tolerovaná, ochočená opozice," popisuje odborník.

Všechno je v interpretaci

Zdrojování českou tiskovou kanceláří navíc běžný český čtenář vnímá jako důvěryhodné. Haló noviny však vyberou jenom ověřitelná fakta, která ale interpretují po svém, nebo použijí ruskou interpretaci přeloženou do češtiny. "Z jejich hlediska je to strašně šikovné, protože nedělejme si iluze, všechny tyto věci jsou o interpretaci. Politika je o tom, jakým způsobem jsme schopní fakta interpretovat a dávat do kontextů," uvedl Romancov.

ČTĚTE TAKÉ

Pokud by i tak čtenář tápal, pomohou mu návodné názorové články. "Pravda je taková, že USA a věrným poskokům z EU nejde o lid Ukrajiny, ale především o utažení smyčky kolem Ruska, za Ukrajinou už je pouze Volha a bohužel toho si je vědom nejen Putin, ale celý ruský národ," píše v komentáři nazvaném Nejde o lid Ukrajiny bývalý komunistický poslanec Josef Švarcbek.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...