Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Karpíškova Ambiente zavřela restauraci Kuchyň na Hradě a poslala ji do insolvence. Kvůli karanténě došly peníze

Restaurace Kuchyně, patřící do řetězce Ambiente, v objektu Salmovského paláce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restaurace Kuchyně, patřící do řetězce Ambiente, v objektu Salmovského paláce... | foto: Ambiente

PRAHA Pražská restaurace Kuchyň z gastronomické sítě Ambiente známého restauratéra Tomáše Karpíška ukončila provoz. Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru jí došly peníze. O zavření podniku informoval Karpíšek.

„Z Hradčan zmizel veškerý život. Nemáme tu pro koho vařit a z čeho platit provoz, mzdy a nájemné. Nemáme ani prostředky na zákonné odstupné pro zaměstnance a nová sezona bude nejdříve příští léto, proto jsme se rozhodli pro insolvenci,“ říká zakladatel Ambiente a spolumajitel Kuchyně Tomáš Karpíšek, který už před čtrnácti dny čekal, že půjde o velkou ránu.

Personál restaurace Kuchyň na Pražském Hradě v době koronaviru. Také přešli na...
Výhled z restaurace Kuchyň z řetězce Ambiente, jež leží na Pražském Hradě.

Ambiente otevřela Kuchyň v Salmovském paláci na Pražském hradě v roce 2018. Jídelní lístek byl inspirován českou šlechtickou kuchyní, o vaření se staral šéfkuchař Marek Janouch.

Zatímco Kuchyň na Hradě byla více méně závislá na turistech, u jiných provozoven sítě Ambiente v centru Prahy tvořili turisté jen zhruba 30 až 40 procent hostů. 

„Mnohem méně hostů se pohybuje také na Malé Straně v okolí Lokálu U Bílé kuželky. Co nám ale naopak dělá radost, jsou Lokály na Letné nebo v Kunraticích či Eska, kam si pro jídlo chodí místní obyvatelé,“ doplnil pro Lidovky.cz Karpíšek. 

Turisté z Prahy zmizeli kvůli uzavřeným hranicím. Navíc vláda vzhledem k šíření koronaviru mimo jiné zakázala běžný provoz restaurací. Ty mohou mít otevřené pouze okénko a vydávat jídla s sebou, což na přežití často nestačí. Opatření platí od poloviny března a potrvá do konce nouzového stavu, to je minimálně do 30. dubna. Hranice mohou být zavřené ještě déle. 

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...