Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konopí pomáhá lidem se sklerózou. A firmám k zisku

Ekonomika

  14:23
PRAHA - Britská farmaceutická společnost GW Pharmaceuticals prudce zvýšila roční zisk. Výsledky podpořilo úspěšné uvedení léku na roztroušenou sklerózu Sativex, který se vyrábí z konopí, na domácí trh.
Pěstování konopí (ilustrační foto)

Pěstování konopí (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Firma dnes oznámila, že její hrubý zisk se v uplynulém finančním roce, jenž skončil v září, téměř zečtyřnásobil na 4,6 milionu liber (asi 133 milionů Kč) z předchozích 1,2 milionu liber.

Konopí není marihuana

Z konopí lze získat marihuanu, která je v Česku počítána mezi omamné a psychotropní látky. Marihuanu tvoří usušené a rozmělněné listy a okvětní části konopí setého, konopí indického, případně konopí rumištního s obsahem více než 0,3 procenta účinné látky THC.

Sativex se vyrábí z rostlin konopí pěstovaných v utajených částech britského venkova. Přípravek, jenž se nanáší sprejem pod jazyk, zmírňuje zvýšené napětí svalů u pacientů s roztroušenou sklerózou, u kterých nezabírají dosavadní způsoby léčby.

V příštím roce by se měl Sativex začít prodávat ve Španělsku a časem by se měl dostat také na další evropské trhy, napsala agentura Reuters.

Konopí pomůže i nemocným rakovinou

Firma GW dnes rovněž uvedla, že zahájila konečné testy využití Sativexu při bolestech způsobených rakovinou. "Je to (z hlediska počtu pacientů) větší příležitost než roztroušená skleróza," řekl agentuře Reuters generální ředitel GW Justin Gover. "Zhruba 35 procent lidí s pokročilou rakovinou má bolesti, které nejsou adekvátně zmírňovány," dodal.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O
Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O

Zapojte se s námi do soutěže o kojeneckou výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a vyhrajte jeden z 5 balíčků, na jehož obsahu si vaši prckové určitě...

Mohlo by vás zajímat