Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Křetínský reorganizuje svou skupinu do nového holdingu. Do EPH se asi vrátí Tkáč

Daniel Křetínský. foto: ČTK

Praha - Miliardář Daniel Křetínský soustředí svá strategická aktiva včetně Energetického a průmyslového holdingu (EPH) do nové holdingové společnosti EP Corporate Group (EPCG). Vzniká také EP Equity Investment (EPEI), pod kterou budou postupně soustředěny investice do menšinových podílů ve firmách s akciemi na burzách. Křetínský zároveň vede pokročilá jednání s Patrikem Tkáčem o jeho návratu do EPH, ve firmě by získal 44 %, v pátek sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj.
  14:58

„Vznik EP Corporate Group a EP Equity Investment je logickým krokem, který reflektuje skutečnost, že stále významnější část našich aktivit směřuje mimo energetiku. Za tohoto stavu je třeba jasně odlišit, že EPH je a bude čistě energetickou utilitou a není subjektem, který investuje do jiných oblastí,“ uvedl Křetínský. Soustředění menšinových podílů pod EP Equity Investment podle něj umožní s nimi flexibilně nakládat, i když jsou primárně také zamýšleny jako dlouhodobé investice.

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v majiteli Makra, pod kontrolou mají přes 40 procent akcií

Možný návrat Tkáče do EPH inicioval Křetínský, otevře to podle Křetínského prostor pro další akviziční růst skupiny. V případě úspěšného dokončení jednání si EPCG podrží v EPH podíl 56 % a plnou manažerskou kontrolu a zaniknou závazky Křetínského společností z původní akvizice Tkáčova podílu v EPH. Podle Křetínského budou na shodnou úroveň 56 ku 44 procentům postupně vyrovnány podíly ve všech společných investicích s Tkáčem s výjimkou mediální skupiny Czech Media Invest (CMI).

EPCG transakcí rovněž získá podíl 56 % ve fotbalovém klubu Sparta Praha, zbývajících 44 % zůstane ve vlastnictví struktur akcionářů skupiny J&T. Společnosti EP Industries, kde Křetínský působí jako finanční investor a nevykonává manažerskou kontrolu, se změny netýkají a zůstane mimo struktury EPCG a EPEI.

Křetínského fond se stal největším akcionářem v americké firmě prodávající obuv Foot Locker

Nová EP Corporate Group se sídlem v ČR postupně přebere přímé a nepřímé podíly Křetínského a manažerů EPH v energetickém EPH, dále v EP Global Commerce (EPGC), v mediální CMI, v EC Investments (ECI) z oboru internetového obchodu a v realitní EP Real Estate (EPRE). EPGC drží menšinový podíl v německé obchodní společnosti Metro.

Nynější účast manažerů EPH na skupině bude transformována na podíl 10,7 % v EPCG, většinu 89,3 % spojenou s kontrolou společnosti bude nadále vlastnit Křetínský. Složení představenstva EPCG zůstane stejné jako u EPH. Všechny součásti EPCG budou nadále financovány samostatně a nezávisle.

Společnost EP Equity Investment postupně plně ovládne firmu Vesa Equity Investment, tedy nepřímo také minoritní podíly ve společnostech Royal Mail, Foot Locker, Casino Guichard-Perrachon a Sainsbury‘s. Spolu s ostatními akcionáři CMI bylo navíc dohodnuto, že EPEI rovněž odkoupí akcie německé ProSiebenSat.1, které nyní drží CMI. Společnost EPEI bude ovládat Křetínský, spoluvlastníky budou Tkáč a manažeři EPH.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat