Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Právo

legalTV.cz: Advokát jako věřitel v insolvenčním řízení

Advokát Michal Žižlavský. foto: legalTV.cz, Michal Žižlavský

PRAHA - Advokát má v insolvenčním řízení postavení věřitele, pokud uplatňuje své pohledávky na odměnu vůči klientovi jako dlužníkovi. Může přitom jít o nároky z běžící smlouvy o poskytování právních služeb nebo ze smlouvy, která již zanikla.
  7:00

legalTV.cz: Návrh na povolení oddlužení

Smlouva o poskytování právních služeb, která nebyla ukončena před zahájením insolvenčního řízení, má z pohledu insolvenčního práva charakter smlouvy o vzájemném plnění. “Pohlíží se na ni jako na nesplněnou smlouvu. Z praktického pohledu to znamená, že tato smlouva nezaniká samotným zahájením insolvenčního řízení. Nezaniká dokonce ani rozhodnutím o úpadku. Důležité je až to, jakým způsobem se úpadek klienta řeší,” říká advokát Michal Žižlavský.

A dodává: “ V každém případě je dobré vědět, že od okamžiku, kdy padne rozhodnutí o způsobu řešení úpadku, běží pevná lhůta 30 dní, ve které se rozhodne, zda smlouva o poskytování právních služeb nadále trvá, nebo ne. V praxi to vypadá tak, že když se řeší úpadek dlužníka sanačním způsobem, tak advokát zpravidla pokračuje, a pokud je to konkurs, tak ne.”

Celé video najdete zde.

Autor:

Mohlo by vás zajímat