Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Baumruk a Fibingerová končí v Radě ČT

Helena Fibingerová s předsedou Rady ČT Jiřím Baumrukem na snímku z roku 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Helena Fibingerová s předsedou Rady ČT Jiřím Baumrukem na snímku z roku 2007. | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Jiří Baumruk a Helena Fibingerová již v Radě České televize (ČT) dále působit nebudou. Vypadli z užšího výběru kandidátů, ze kterých budou nové členy Rady vybírat poslanci. Vyplývá to z hlasování volebního výboru Poslanecké sněmovny.

Bývalá koulařka Fibingerová výsledek volby interpretuje tak, že poslanci chtějí změnu, Baumruk si zase myslí, že zvolením Jiřího Janečka do čela televize některé popudil.

Výbor zužoval počet kandidátů do Rady ČT a Rady Českého rozhlasu (ČRo), ze kterých budou poslanci nové členy rad vybírat. Do Rady ČRo jich přitom bylo nominováno 24 a do Rady ČT 40. Volební výbor zúžil jejich počet u každé rady na 12.

ČTĚTE VÍCE O VOLBĚ RADY ČT

Nejvíce hlasů do Rady ČRo dostali vysokoškolští pedagogové Petr Šafařík a Irena Žantovská. Při výběru kandidátů do Rady ČT dali členové volebního výboru nejvíce hlasů Milanu Smutnému. Toho nominovala Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Působil mimo jiné jako novinář či mluvčí AAA Auto.

Do užší nominace se u Rady ČT dostal také například spisovatel Antonín Bajaja, bývalý člen Rady ČTK Jan Bohdal spojený se serverem Českámédia.cz či Michal Jankovec, který v minulosti řídil agenturu ČTA. Neprošli naopak bývalý ředitel ČT Dušan Chmelíček čí někdejší ředitel ČRo Václav Kasík.

Do Rady ČRo si poslanci budou moci vybrat mimo jiné děkana FF UK Michala Stehlíka, spisovatele a novináře Jana Beera či bývalého člena rady ČRo Pavla Hazuku.

Volební výbor na každé volné místo vybral tři kandidáty. Protože v obou institucích jsou volná shodně čtyři místa, je jich v každé z nich celkem 12. Úspěšní kandidáti, které zvolí sněmovna, budou na chod veřejnoprávních institucí dohlížet šest let.

Kandidáty do funkce radních navrhly organizace a sdružení zastupující "kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy".

Skutečnost, že je budou volit poslanci, zavdává podle některých kritiků tohoto způsobu volby příčinu k obviněním, že členové rad zastupují spíše stranické zájmy než zájmy koncesionářů a diváků. K zahájení prací na vzniku nového zákona o České televizi a Českém rozhlasu, který by umožnil změnit systém volby členů jejich rad, proto vyzval nedávno například Český filmový a televizní svaz (FITES).

Seznam kandidátů, z nichž se budou volit noví členové Rady ČT a Rady ČRo (podle počtu hlasů ve volebním výboru):

Rada ČT Rada ČRo
1. Milan Smutný Petr Šafařík
2. Antonín Bajaja Irena Žantovská
3. Michal Jankovec Jan Beer
4. Tomáš Motl Ivan Tesař
5. Jaromír Ostrý Pavel Hazuka
6. Jan Bohdal Ervín Kukuczka
7. Milena Macková Ladislav Miller
8. Daniel Novák Michal Stehlík
9. Marta Gellová Zuzana Vučková
10. René Kühn Jiří Florian
11. Jan Taraba Ladislav Křivan
12. Jiří Závozda Miroslav Matějka

Zdroj: Výsledky hlasování Volebního výboru Poslanecké sněmovny

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...