Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Ovlivnil Facebook a Twitter výsledek voleb?

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman se utkali v Otázkách Václava Moravce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman se utkali v Otázkách Václava Moravce. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Velkou vlnu zájmu vzbudila na českém internetu páteční a sobotní přímá volba hlavy státu. Na takzvaná nová média, tedy především internetové sociální sítě, mnozí pozorovatelé poukazují, když zdůvodňují nečekaný úspěch kandidáta TOP 09 Karla Schwarzenberga, který se nakonec probojoval do finále volby společně s expremiérem Milošem Zemanem.

Po prvním kole voleb však internetové reakce, jak u nich ostatně bývá obvyklé, nabízejí širokou paletu názorů na výsledek i další vývoj.

Kampaň na twitteru a Facebooku
Právě na úlohu počítačových sítí upozorňuje Mirko Raduševič na webu Literárních novin, kde podotýká, že ministr zahraničí díky podpoře na internetu odsunul na třetí místo předpokládaného favorita, expremiéra Jana Fischera. Připomíná, že na Facebooku má předseda vládní strany kolem 85 500 fanoušků a to jich kolem 12 000 přibylo v posledních několika dnech.

Schwarzenberg disponuje profesionálně zpracovanými volebními stránkami a také na síti twitter jeho krátké zprávy sleduje přes 15 000 odběratelů.

V přepočtu na počty hlasů Schwarzenbergovi přitom chybělo na Zemanovo první místo v prvním kole volby jen něco přes 40 000 hlasů voličů.

Právě sítě jako Twitter a Facebook českými prezidentskými volbami "znějí": v sobotu se jich týkalo přes 5 000 příspěvků na twitteru a "politicky angažovaná" část českých uživatelů facebooku prakticky neprobírala jiné téma.

"Upřímně přiznávám, že jsem nic takovýho naprosto nečekal," reagoval bezprostředně na postup Schwarzenberga na síti například komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo. "V české politice zřejmě opravdu platí jediná jistota: volby nikdy nedopadnou tak, jak ukazují průzkumy týden před nimi," napsal o něco později v komentáři na serveru iHned.cz.

Hospodářské noviny, ale také další české deníky a týdeníky přitom před volbami na internetu i ve svých tištěných vydáních porušily zvyklosti a Schwarzenberga voličům přímo doporučovaly.

Jako Barack Obama
Šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek na webu Lidovky.cz poznamenává, že "tažení bylo úspěšné". Finále podle něj bude drsné a z logiky věci prý mnohem osobnější. "Nutno přiznat, že oba kandidáti mají svá, většinou ale známá, slabá místa. Možnost dobré volby ale zůstala," míní na webu Balšínek (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Podle novináře Tomáše Klvani přišla do Česka nová pravidla volebních kampaní, která už pomohla do úřadu například americkému prezidentu Baracku Obamovi. "Několik mladých nadšenců, kteří do kampaně dali srdce a skvělé nápady uplatnitelné právě především na sociálních sítích, porazilo ostřílené politické matadory z hlavních stran," napsal Klvaňa na Facebooku.

"Podcenila jsem mobilizační potenciál Pravdy a Lásky," komentovala výsledek prvního kola na stejné sociální síti levicově orientovaná publicistka Saša Uhlová. V jí blízkém Deníku Referendum pak Tomáš Samek o volbě napsal, že nyní zbývá jen výběr "mezi dvěma hlavami mafiánských sítí". Poučením podle něj pro příští volby je, že média by neměla manipulovat volby křiklavou preferencí dvou kandidátů považovaných za jasné favority.

Ve fotografiích

Miloš Zeman s dcerou ve volební štábu.

Miloš Zeman s dcerou ve volební štábu.

Pokud si chcete prohlédnout fotogalerii, klikněte na obrázek.

Také Jan Čulík v protivládně laděných Britských listech poukazuje na pozoruhodný úspěch Schwarzenbergových "mediálních propagandistů", kterým se prý podařilo z českého veřejného prostoru vyloučit "jakoukoliv racionální a věcnou diskusi o jeho politických postojích, o kontroverzní vládní politice, kterou zaštiťoval jako předseda TOP 09 i o jeho neexistující či nekriticky proamerické zahraniční politice".

Podle Jana Lipolda ze serveru Aktuálně.cz by nebylo dobré pojímat volby jako souboj dobra se zlem, pravdy a lásky se lží a nenávistí. "Jsou to pořád 'jen' volby. A zvlášť prezidentské volby by neměly společnost rozdělit hlubokým příkopem. Nebo alespoň jen do doby, než poražený pogratuluje vítězi," míní komentátor.

Podle novináře z iDnes.cz Josefa Kopeckého má Zeman před sebou ve Schwarzenberovi těžšího soupeře, než jakého čekal ve vyřazeném favoritovi Janu Fischerovi. "Má proti sobě protivníka, který v posledních dnech nabral neuvěřitelnou sílu, v diskusích nepůsobí ospale, dokáže být vtipný víc než Zeman a má za sebou nadšené voliče," napsal Kopecký s tím, že Zeman teď v sobě nejspíš začne objevovat "skoro zapomenutou levicovost".

Vše o prezidentské volbě

Jak dopadly volby?

Co řekli vítězové

Reakce poražených

Momenty voleb

Volbu prezidenta jsme sledovali online. Reportáž najdete ZDE.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK STROJŮ S HYDRAULIKOU - ROČNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 32 000 - 38 000 Kč