27. října 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Číňané pokračují v nákupech v Česku. Tvrdík získal luxusní vilu v Bubenči

Klíčový vyjednavač. Hlavním prostředníkem při dojednávání miliardových investic... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíčový vyjednavač. Hlavním prostředníkem při dojednávání miliardových investic... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Dvě bytové jednotky, zastavěná plocha 545 metrů čtverečních a rozsáhlá zahrada s výměrou přes 35 arů. To vše v luxusní a památkově chráněné rezidenční oblasti v pražské Bubenči, kde sídlí řada ambasád. Ve zkratce jde o popis vily v Rooseveltově ulici, kterou podle zjištění LN kupuje česká pobočka čínského investiční gigantu CEFC pod vedením exministra obrany Jaroslava Tvrdíka.

Jde tak o další multimilionový čínský realitní obchod v Česku. A navíc je pravděpodobné, že ne poslední. Podle informací LN se totiž chystá druhá investiční vlna z někdejší říše středu, pro kterou miliardové nákupy CEFC byly jen jakýmsi předvojem.

Dále v úterních LN najdete:

  • Léčba arytmie ušetří tisíce životů i miliardy korun

Zhruba půl milionu Čechů trpí srdeční arytmií, tzv. fibrilací síní. Porucha se týká každého čtvrtého nad 40 let, po osmdesátce již celé desetiny populace. Jenže více než dvě pětiny nemocných o skryté hrozbě vůbec netuší.

„Fibrilace síní vede přitom k pětkrát většímu riziku mozkové mrtvice. Čtvrtina pacientů po ní umírá do 30 dní,“ varuje předseda České společnosti pro aterosklerózu Michal Vráblík. Proti tomu lze naštěstí nasadit protisrážlivou léčbu, která sníží riziko mrtvice až o dvě třetiny.

  • Petránek míří na Hrad. A Liehm?

Novináři Antonín Jaroslav Liehm a Jan Petránek jsou pravděpodobnými kandidáty na státní vyznamenání. Prezident Miloš Zeman opakovaně hovoří o nutnosti ocenit „osmašedesátníky“, tedy osobnosti spojené s odporem k sovětské invazi v roce 1968. Koncem minulého týdne zmínil, že se chystá vyznamenat doyena české žurnalistiky. Zmíněné podmínky platí pro oba novinářské veterány spjaté s Lidovými novinami.

  • Nezodpovědné řidiče čeká pokuta až 25 tisíc

Od srážky vlaku s kamionem ve Studénce, kde zemřeli tři lidé, uplynuly tři měsíce. Minulý pátek přesto na stejném železničním přejezdu uvízl řidič. I proto chce ministerstvo dopravy zvýšit pokuty a zpřísnit bodový systém.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz