Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Drtinová: ČT by neměla lpět na odkrytí jmen. Důležitý je obsah stížnosti

Moderátorka Daniela Drtinová tvrdí, že není slouha vedení ČT | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moderátorka Daniela Drtinová tvrdí, že není slouha vedení ČT | foto: MAFRA - Michal Sváček

PRAHA Aktivita generálního ředitela České televize Petra Dvořáka, který vybírá nezávislé odborníky, aby posoudili stížnost 24 zaměstnanců (k původním 23 jeden přibyl), Danielu Drtinovou zaskočila. "Chceme, aby generální ředitel Petr Dvořák přistupoval k výběru auditora s ohledem na náš postoj," říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Drtinová, spolu s odborářem Adamem Komersem jediná známá tvář "televizního odboje".

Lidovky.cz: Šéf zpravodajství Zdeněk Šámal odmítl ve středu před Radou ČT dvanáct uvedených případů ovlivňování podoby zpráv. Jaké z toho máte pocity?
Na mě to působí tak, že nepopřel nic, co jsme napsali v podnětu. Neřekl, že jsme si to vymysleli. Přiznal, že to tak bylo, ale že to z konkrétních důvodů považuje za správné.

Lidovky.cz: ČT neodvysílala vrávorajícího prezidenta u korunovačních klenotů. Podle Šámala se záběry objevily ve třech hlavních zpravodajských relacích a opakování záběrů "nemocného člověka" by bylo v rozporu s kodexem ČT. Souhlasíte s jeho argumentací?
Celý spor je o tom, jak má či nemá veřejnoprávní televize pracovat s informacemi. Na tomto příkladu je to dobře patrné. ČT by neměla ulpět na oficiálním stanovisku, které jí poskytne Hrad. Nevíme, zda měl prezident skutečně virózu. Divák by si měl udělat názor sám. Televize by mu neměla upravovat realitu.

ČTĚTE VÍCE:


Lidovky.cz: Generální ředitel České televize Petr Dvořák vybral a oslovil mediální odborníky, kteří by měli stížnost prošetřit. Co si od toho slibujete?
To mě trochu zaskočilo. Podle zákona je nezávislým auditorem ten, na němž se shodnou obě strany. Pokud by ho vybrala a zaplatila jen jedna, tak si musíme klást otázku, zda bude opravdu nezávislý. Máme v úmyslu oslovit Radu ČT s tím, aby požádala generálního ředitele Petra Dvořáka, aby přistupoval k výběru auditora s ohledem na náš postoj. Je důležité, aby si zvolený auditor promluvil s lidmi, kteří podnět podepsali. Myslím, že není možné vyřešit celou záležitost od stolu.

Lidovky.cz: Během jednání Rady ČT také padl návrh, aby podepsaní zaměstnanci vystoupili z anonymity. Učiní tak?
Jsem proti tomu a zásadně to ostatním, kteří podepsali, nedoporučuji. Nevím, proč vedení tak strašně lpí na odkrytí jmen. Já to nepovažuji za podstatné. Je potřeba zabývat se věcným obsahem. Jiným případem by bylo, pokud by auditor, s jehož výběrem bychom souhlasili, potřeboval mluvit s některými z nás.

Lidovky.cz: Jak si myslíte, že spor dopadne?
Ať už to dopadne dobře pro jakoukoli stranu, jde o to vyřešit na dlouhou dobu charakter veřejné služby a to, jak by měla pracovat s informacemi. Za vším, co je v podnětu, si stojíme.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...