13. srpna 2013 20:26 Lidovky.cz > Byznys > Média

Firma Apple má v Norsku problém. Nesmí fotit Oslo kvůli bezpečnosti

Obchod Apple v Mnichově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod Apple v Mnichově. | foto: Reuters

OSLO Norské bezpečnostní služby z důvodů vnitřní bezpečnosti zakázaly americké firmě Apple pořizovat ze vzduchu snímky metropole Oslo pro trojrozměrnou mapovou aplikaci FlyOver, která má v mobilních zařízeních iPhone a iPad umožnit "interaktivní přelety" nad velkými metropolemi.

"Mohu potvrdit, že Apple nedostal povolení pořizovat letecké fotografie, protože úroveň přesnosti záběrů je považována za příliš vysokou pro některé oblasti podléhající omezením," řekla agentuře AFP mluvčí norské rozvědky NSM Mona Strömová Arnöyová.

"Zato jsme Applu navrhli náhradní řešení, a sice koupit tyto fotografie od norských poskytovatelů nebo od norského kartografického úřadu," dodala mluvčí.

Vyjádření jsou v souladu s informacemi norského deníku Aftenposten, podle něhož se Norsko postavilo proti mapovému projektu firmy Apple - na rozdíl od sousedního Švédska a Dánska.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.