14. dubna 2012 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Média

Apple vládne tabletům. Nesvrhne ho ani Microsoft

V Česku se začala prodávat třetí generace populárního tabletu iPad.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Česku se začala prodávat třetí generace populárního tabletu iPad. | foto: ČTK

WASHINGTON Apple dominuje trhu s tablety a na tom by se nemělo nic měnit minimálně po další čtyři roky. Podle analýzy společnosti Gartner by pozicí iPadu neměl otřást ani příchod zařízení s operačním systémem od konkurenčního Microsoftu.

„Přestože se počítačové a telefonní společnosti snaží také ukousnout z koláče trhu s tablety, jejich úspěchy jsou zatím mizivé,“ tvrdí Carolina Milanesi z analytické společnosti Gartner.

Tablety s operačním systémem iOS v současnosti ovládají trh. Gartner předpokládá, že  letos se jeho podíl udrží na dvou třetinách všech prodejů a to i přes nástup zařízení pracujících na systému Windows nebo levného přístroje Kindle Fire od společnosti Amazon.

ČTĚTE TAKÉ:

Nástup Windows 8 na trh by mohl přilákat mnoho zákazníků důvěřujících Microsoftu, který léta dominuje u stolních počítačů, předstihnutí společnosti s nakousnutým jablkem v logu je ale podle analytiků nepravděpodobné. 

Nyní jsou největším konkurentem Applu zařízení pracující na systému Android, které zahrnují přístroje od těch velmi laciných až po tablety pro nejnáročnější. Jejich prodeje ale podle analytické společnosti zatím dosahují jen polovičních čísel Applu.

Ani příchod velkého hráče v podobě Microsoftu by na této situaci neměl nic měnit. Gartner očekává celosvětové prodeje přístrojů s iOS okolo 170 milionů kusů, tabletů s Androidem by se mělo prodat zhruba 137 milionů a u nováčka Microsoftu prý nelze očekávat vyšší prodeje než 50 milionů kusů.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!