25. března 2017 13:01 Lidovky.cz > Byznys > Média

Italské tiskové agentury stávkují. Nebudou psát o summitu ani o papeži

Angela Merkelová a papež František | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a papež František | foto: Reuters

ŘÍM Italské tiskové agentury nepokrývají sobotní události, ačkoliv je v Itálii zpravodajsky nabito. Čtyřiadvacetihodinovou stávkou, která skončí v neděli v 06:00 SELČ, protestují proti snaze vlády uvolnit výběrová řízení ohledně dodávek informací státním institucím. Činí tak i v den oslav 60. výročí podpisu římských smluv a návštěvy papeže v Miláně. Protestu se účastní i hlavní tisková agentura ANSA.

„Sobota je pro Evropu a pro Itálii velkým dnem, a proto více než 800 zaměstnanců tiskových agentur tímto okamžikem vyjadřuje svůj nesouhlas, zejména hlavě státu Sergiovi Mattarellovi, státním a evropským orgánům a veřejnosti, která volá po umlčení zpravodajů, na kterých stojí celý italský zpravodajský systém,“ citovala agentura ANSA prohlášení italských tiskových odborů.

Bohuslav Sobotka a papež František
Papež František se ve Vatikánu sešel 27 předními představiteli EU

Oznámení reaguje na údajné odmítnutí dialogu ze strany ministra sportu Luky Lottiho, jehož úřad má na starosti také informace. Ministerstvo chce umožnit vstup všem evropským agenturám do výběrových řízení na obstarávání informací pro veřejné instituce, což by ty italské mohlo odstavit od jednoho z hlavních zdrojů příjmů. Redakční odbory tvrdí, že krok by mohl mimo jiné „ohrozit pluralitu informací a oslabit národní zájmy“. Ministr Lotti odbory viní z neochoty jednat.

Do sobotní stávky se zapojilo 14 tiskových agentur, vedle agentury ANSA například Agi, Il Sole 24 Ore či Radiocor. Odpor vůči evropským výběrovým řízením vyjadřují v den, kdy se evropští lídři snaží v Římě ukázat jednotu při oslavách 60. výročí podpisu zakladatelských dokumentů EU. Mimořádný víkend pak doplňuje návštěva papeže Františka v Miláně. Hlava katolické církve ve druhém největším italském městě zamířila na chudé předměstí a chystá se také na prohlídku věznice.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!