21. června 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

V médiích rozhodují muži, obraz žen je pokřivený, znělo na kongresu

Na konferenci promluvila eurokomisařka Věra Jourová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na konferenci promluvila eurokomisařka Věra Jourová | foto: Michal Šula, MAFRA

PRAHA O obsahu médií rozhodují v Česku hlavně muži. Ve vedení médií ženám připadá jen devět procent míst. Mezi čtyřmi desítkami novinářů, kteří mají vliv na obsah šesti největších deníků, jsou jen tři ženy. Ukázala to analýza neziskové organizace Ústav nezávislé žurnalistiky, kterou v sobotu v Praze na kongresu žen zveřejnily pořadatelky.

Součástí analýzy byl obsah vysílání, deníků, zpravodajských webů a týdeníků. Kongres žen se koná v ČR podruhé. Přihlásilo se na něj 1100 účastníků a účastnic. Hlavním tématem je obraz žen a jejich postavení v médiích. Výsledkem akce má být rezoluce s doporučeními ke změně.

Ženy jako panenky

„Žijeme ve společnosti, kde je normální nezvat do diskusí o celospolečenských tématech ženy, kde moderátorky vypadají jako panenky, kde rozhodují o obsahu téměř výhradně muži, kde polonahé ženské tělo můžeme použít k prodeji čehokoliv,“ uvedla předsedkyně organizačního výboru kongresu Marcela Linková. Podle ní se téma rovnosti žen a mužů často bagatelizuje.

Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) média nastavují, jak se lidé budou na určité věci dívat a jak je budou hodnotit. „Ženy byly jako hlavní aktérky zobrazeny ve 23 procentech zpráv. Reportéři, kteří podávají informace o sociálních věcech a spravedlnosti, jsou ze 64 procent žen. O kriminalitě a násilí referují ze 67 procent muži,“ uvedl.

Žádná šéfeditorka

Podle eurokomisařky Věry Jourové mají lidé v médiích moc rozhodovat o tématech i o tom, kdo a jak o nich bude mluvit. „Je důležité, aby zastoupení na rozhodování bylo vyvážené,“ uvedla Jourová ve svém videopozdravu.

Šéfredaktorku měl jeden ze šesti hlavních deníků, mezi 13 zástupci šéfredaktorů nebyla žádná žena. Zpravodaje a komentátory vedlo deset mužů a dvě ženy. V denících bylo deset šéfeditorů, žádná šéfeditorka.

Ženy neřídí žádný z pěti velkých zpravodajských serverů, jeden má ředitelku redakce. Zpravodajství šéfují čtyři muži a dvě ženy. Šéfeditorů je deset, šéfeditorka žádná.

Ze tří celostátních televizí má ředitelku jedna. Ve veřejnoprávní České televizi zástupci ředitele, šéfové rubrik a vedoucí vydání jsou jen muži.

ČTK