11. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Litva využije Google Street View k hledání daňových úniků

Google- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google- ilustrační | foto: Reuters

VILNIUS Litevské úřady využijí panoramatických městských map Google Street View ke zjišťování úniků daní z nemovitostí. Americká společnost Google spustila servis Street View v Litvě teprve před týdnem, protože musela překonávat obavy úřadů z ohrožení soukromí a bezpečnosti občanů.

"Pomůže nám to zjistit, jaké nemovitosti se skrývají pod údajem zapsaným v katastru nemovitostí a budeme moci předběžně zhodnotit, zda jejích hodnota odpovídá deklarované hodnotě," řekl agentuře AFP představitel státní daňové inspekce Arturas Kierauskas.

ČTĚTE TAKÉ:

Street View mohou státní úřady použít i k předběžnému vyhodnocení budov, které se nacházejí daleko od daňových úřadů, aby se mohli inspektoři rozhodnout, zda je nutný důkladný průzkum na místě. "Pomocí tohoto nástroje můžeme rovněž objevit nepřihlášené nemovitosti," řekl Kierauskas.

Citlivá data

Google shromažďoval v rámci Street View od roku 2007 záběry v řadě zemí světa. Zároveň s tím ale také sbíral citlivá data, což vyvolalo negativní reakce a obavy z porušování práv na soukromí. Firma měla kvůli projektu velké problémy například v Německu, ve Francii a USA za to dostala pokuty a potíže měla i v České republice. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Česká pobočka Googlu loni servis Street View výrazně rozšířila z Prahy, Ostravy, Brna a několika dalších míst na více než stovku měst. Firma se předtím musela zavázat k některým krokům, které zvyšují ochranu soukromí při snímkování.

Lidovky.cz, ČTK