22. května 2015 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Americký Kongres oživil českou lobby

Busta Václava Havla během slavnostního ceremoniálu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Busta Václava Havla během slavnostního ceremoniálu | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Busta Václava Havla má v americkém Kapitolu čestné místo hned vedle takových velikánů, jakými byl britský premiér Winston Churchill nebo maďarský revolucionář Lajos Kossuth.

Skupina kongresmanů, která do Předsálí svobody bustu českého exprezidenta prosadila, se ale loni v listopadu již v plné síle slavnostního ceremoniálu nedočkala. Takzvaný Kongresový výbor pro Česko (Czech Congressional Caucus), nejvýraznější a nejsilnější lobbistické uskupení, které hájí české zájmy v americkém parlamentu, se po loňských volbách do Kongresu načas rozpadlo.

Po vynucené půlroční pauze se teď chystá jeho znovuzrození. Čeští politici a podnikatelé tak získají v USA na svou stranu významné politiky, kteří jsou schopni nejen zajistit kontakty do horních pater americké administrativy, ale i protlačit Kongresem zákony, z nichž může Česko profitovat.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Stát zvítězil v prvním sporu se solárníky

Energie ze slunce se stala pro Česko pořádně hořkým soustem, které si stát ukousl ve snaze vyrábět ekologickou elektřinu. Nejenže už na podpoře solárním investorům vyplatil desítky miliard korun, ale kvůli udělování licencí čelí desítkám žalob. A hlavně soudům a arbitrážím, u nichž solárníci požadují odškodné za speciální solární daň. Právě ve vnitrostátních sporech o speciální desátek teď stát podle zjištění LN slaví první úspěch.

  • Náměstek působí v podezřelé firmě

Jaromír Veber, náměstek ministra školství, působí od začátku loňského roku ve firmě s mužem, o jehož podezřelé kontakty se v minulosti zajímala tajná služba. „Nic o tom nevím,“ tvrdí Veber.

  • Škodův palác: fiasko s právníky

Marnost pražské radnice v řešení kauzy Škodova paláce, ve kterém magistrát sídlí, pokračuje. Politici nedokážou najít právníky, kteří by je v komplikovaném příběhu zastupovali. Jak LN nyní zjistily, selhal i poslední pokus. V úterý sice pražští konšelé na svém jednání vybrali advokátní kancelář Toman, Devátý & Partneři, jenomže nyní od této volby couvají. 

Lidové noviny