7. dubna 2015 7:56 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Nobelista má zvýšit prestiž UK

Mezinárodní rada UK | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezinárodní rada UK | foto: Lidové noviny

PRAHA Zvýšení prestiže, lepší kontakty na špičkové instituce od USA po Německo či spolupráce na přípravě vzdělávací a výzkumné strategie. Takové poslání má mít čerstvě ustavená Mezinárodní rada Univerzity Karlovy (UK).

Půjde o poradní sbor, v němž by měli výhledově působit i držitelé Nobelových cen a významné světové osobnosti.

Členů má být celkem patnáct. LN získaly seznam jistých třinácti členů. Figuruje mezi nimi například izraelský profesor Aaron Ciechanover, držitel Nobelovy ceny za chemii z roku 2004, či Rolf-Dieter Heuer – ředitel Evropského centra jaderného výzkumu (CERN).

„Ano, taková rada byla sestavena. Oficiálně vznikla již k 1. lednu, brzy hodláme zveřejnit i jména osobností, které v radě zasednou,“ potvrdil LN rektor Tomáš Zima.

„Řada solidních univerzit v zahraničí takovýto Advisory board má,“ dodává Zima. V Česku je to ale patrně jeden z prvních takto špičkových sborů při vysoké škole – podobné rady, někdy též s účastí nobelistů, mají například jen některé ústavy Akademie věd ČR anebo nová centra. Třeba Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, kde bádal Antonín Holý, má jedenáctičlennou radu, ve které jsou vědci z Berlína, ústavů Maxe Plancka či z americké Atlanty.Martin Rychlík, Lidové noviny