Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Univerzita Karlova odmítla udělit Umbertu Ecovi čestný doktorát

Věda

  17:11aktualizováno  20:20
PRAHA - Věděcká rada Univezity Karlovy nedoporučila, aby byl světoznámému spisovateli a filosofu Umbertu Ecovi udělen čestný doktorát. Na svém facebookovém účtu to uvedl děkan Filosofické fakulty UK Michal Stehlík.

Umberto Eco oceněný za román Pražský hřbitov foto: Reprofoto

Informaci Stehlík potvrdil i pro server Lidovky.cz. "Fakulta navrhla pro Umberta Eca čestný doktorát v rámci jeho mimořádného přínosu zejména v oblasti literatury a literární vědy. Ve vědecké radě univerzity hlasovalo 21 lidí proti, 16 pro a devět se zdrželo. Tím to rada neschválila," uvedl Stehlík.

Čtěte také:

Pokud jde o důvod neschválení, rada ho předkládat nemusí. "Pokud vím, tak v diskuzi padaly spíše teze, že pokud vědec není s univerzitou přímo spjatý a nepůsobil na ní, tak se doktorát neuděluje," vysvětluje Stehlík.

Umberto Eco má několik čestných doktorátů

Umberto Eco je italský sémiotik, estetik a filosof. Učí na univerzitě v Bologni. Čestný doktorát mu udělilo několik desítek významných univerzit po celém světě, mimo jiné například Sorbonnská univerzita v Paříži nebo Brownova univerzita.

Dále napsal několik význačných románů. Mezi nejznámější patří Jméno růže či Pražský hřbitov

Sám ale s takovým názorem nesouhlasí. "Osobně mi to nepřipadá jako jediný relevantní důvod, respektive není úplně uchopitelný. Musím ho ale respektovat, s jistým povzdechem" konstatuje děkan. Stále je také přesvědčený, že udělit Ecovi vědeckou hodnost Dr.h.c. je dobrá idea.

Na humanitních oborech UK jsou Ecovy odborné práce studentům často doporučovány ke studiu a jeho příručku Jak napsat diplomovou práci používají studenti jako podklad k vypracování svých absolvetským prací.

V současné době se podle Stehlíka fakulta nebude snažit o o znovuprojednání návrhu. Nastínil, že se ale o udělení titulu pokusí příští rok, až se bude vědecká rada měnit.

Anketa

Měl by Umberto Eco dostat čestný doktorát Univerzity Karlovy?

Ano 831
Ne 117
Nedokážu posoudit 185

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat