Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Univerzita Karlova odmítla udělit Umbertu Ecovi čestný doktorát

Věda

  17:11aktualizováno  20:20
PRAHA - Věděcká rada Univezity Karlovy nedoporučila, aby byl světoznámému spisovateli a filosofu Umbertu Ecovi udělen čestný doktorát. Na svém facebookovém účtu to uvedl děkan Filosofické fakulty UK Michal Stehlík.

Umberto Eco oceněný za román Pražský hřbitov foto: Reprofoto

Informaci Stehlík potvrdil i pro server Lidovky.cz. "Fakulta navrhla pro Umberta Eca čestný doktorát v rámci jeho mimořádného přínosu zejména v oblasti literatury a literární vědy. Ve vědecké radě univerzity hlasovalo 21 lidí proti, 16 pro a devět se zdrželo. Tím to rada neschválila," uvedl Stehlík.

Čtěte také:

Pokud jde o důvod neschválení, rada ho předkládat nemusí. "Pokud vím, tak v diskuzi padaly spíše teze, že pokud vědec není s univerzitou přímo spjatý a nepůsobil na ní, tak se doktorát neuděluje," vysvětluje Stehlík.

Umberto Eco má několik čestných doktorátů

Umberto Eco je italský sémiotik, estetik a filosof. Učí na univerzitě v Bologni. Čestný doktorát mu udělilo několik desítek významných univerzit po celém světě, mimo jiné například Sorbonnská univerzita v Paříži nebo Brownova univerzita.

Dále napsal několik význačných románů. Mezi nejznámější patří Jméno růže či Pražský hřbitov

Sám ale s takovým názorem nesouhlasí. "Osobně mi to nepřipadá jako jediný relevantní důvod, respektive není úplně uchopitelný. Musím ho ale respektovat, s jistým povzdechem" konstatuje děkan. Stále je také přesvědčený, že udělit Ecovi vědeckou hodnost Dr.h.c. je dobrá idea.

Na humanitních oborech UK jsou Ecovy odborné práce studentům často doporučovány ke studiu a jeho příručku Jak napsat diplomovou práci používají studenti jako podklad k vypracování svých absolvetským prací.

V současné době se podle Stehlíka fakulta nebude snažit o o znovuprojednání návrhu. Nastínil, že se ale o udělení titulu pokusí příští rok, až se bude vědecká rada měnit.

Anketa

Měl by Umberto Eco dostat čestný doktorát Univerzity Karlovy?

Ano 831
Ne 117
Nedokážu posoudit 185

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Mohlo by vás zajímat