Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Eco je málo vědecký a chybí mu kladný vztah k univerzitě, napsali učenci

Věda

  12:00
PRAHA - Světově proslulý spisovatel a sémiolog Umberto Eco je málo vědeckou osobností. A navíc je dramatik. To mimo jiné stojí v odůvodnění vědecké rady Univerzity Karlovy, proč autor mnoha vlivných studií nemá v Praze dostat čestný doktorát (dr. h. c.).

Spisovatel Umberto Eco foto: Lidové noviny

Ocenit Eca navrhovalo několik kateder Filozofické fakulty UK a Filozofický ústav Akademie věd. Ale čtyřicetičlenné grémium, které je složeno ze zástupců všech univerzitních fakult, to minulý týden nedoporučilo.

Vědecká rada UK své rozhodnutí zdůvodňuje textem, který obsahuje kuriózní formulace. V interním dopisu zaslaném předkladatelům je několik lapsů, které vytvářejí dojem, že vědci nemají valnou představu, kdo Umberto Eco je. Píší o něm jako o spisovateli a dramatikovi, přičemž druhé označení je nesmyslné: Eco je romanopisec, psaní dramat se nevěnuje. Dále se ve zdůvodnění uvádí, že jde o „osobnost jistě významného charakteru“, ale že není „osobností vědeckou s interdisciplinárním přesahem“. Rozsáhlé vědecké dílo Umberta Eca, které zasahuje do mnoha oborů, však svědčí o opaku.

Chyběl kladný vztah k Univerzitě Karlově

LN oslovily členy vědecké rady UK s otázkou, jak hlasovali. Během dvou dnů jich ze 40 odpovědělo 18. Pět nebylo jednání přítomno a dvanáct odmítlo na otázku odpovědět s tím, že volba byla tajná. Jedna členka prozradila, že hlasovala pro Eca. Podle oficiálního vyjádření rektorátu získal Eco jen 16 hlasů. Hlavním důvodem pro nedoporučení udělení doktorátu, o němž se „široce diskutovalo“, byla podle rektora Václava Hampla „absence údajů o kladném vztahu“ Eca k Univerzitě Karlově.

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat