8. listopadu 2014 8:17 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Vysoká cena za dítě

Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

V EU se metodou asistované reprodukce rodí asi sedm procent dětí, v Česku ze zkumavky pochází zhruba každé dvacáté dítě. Jenže to má i svou odvrácenou stranu.

Obor reprodukční medicíny u nás vzkvétá; zatímco před deseti lety tu fungovala ani ne dvacítka center asistované reprodukce, dnes jich je čtyřicet a stále přibývají další. Soukromé kliniky pořádají velkolepá setkání „zkumavkových“ dětí a zdobí čekárny fotkami šťastných rodičů svírajících v náručí vymodlené miminko. Současně ale zaznívá stále víc hlasů odborníků, kteří upozorňují na etické problémy, ale i vážná zdravotní rizika.

„První pokus jsem až na problémy s tlakem prodělala bez větších komplikací, ale po druhém cyklu to začalo: udělaly se mi tak velké cysty na vaječníku, že jsem přestala menstruovat, kvůli větší srážlivosti krve jsem si musela píchat heparin do břicha a nakonec mi zalehlo ucho a několik dní jsem neslyšela. Bála jsem se, že je to příznak trombózy,“ popisuje dvaatřicetiletá Ivana z Brna reakci svého těla na vysoké dávky hormonů, které mají stimulovat práci vaječníků. Ani druhý pokus umělého oplodnění nebyl úspěšný, přesto trvalo půl roku, než se z něj její tělo vzpamatovalo.

„Měla jsem neuvěřitelné návaly horka, vůbec jsme se s manželem nemohli shodnout na teplotě doma ani v autě – já jsem pořád otvírala okna a on je zavíral.“ Ještě hůř to odnášela psychika...

Lidové noviny