ČTK to sdělil vedoucí týmu docent Ladislav Krofta s tím, že dosud provedli 19 operací.
"K těmto velmi obtížným zákrokům s využitím laserové metody přistupujeme ve velmi výjimečných případech, kdy jsou ohroženy zdraví a život nenarozených dětí a matky," uvedl. Narozené děti jsou díky operaci zdravé.
Lékaři se pro operaci rozhodnou u vícečetných těhotenství v případě tzv. fetálního transfuzního syndromu, při němž tok krve mezi dvojčaty v děloze je nevyvážený, což ohrožuje život obou dětí. Operují také tehdy, když vývoj jednoho z dětí zaostává, a při různých vývojových anomáliích.
"Zaostávání plodu je zastoupeno téměř ze sta procent, ostatní anomálie z jednoho procenta," upřesnil Krofta. Specialisté provádějí tyto operace nejčastěji kolem 16. týdne těhotenství, vyskytl se ale už případ, kdy zákrok musel být proveden ve 23. týdnu těhotenství.
Centrum fetální medicíny
Odborníci z pražského centra zahájili unikátní operace v roce 2012 pod vedením profesora Jana Depresta z univerzitní nemocnice v belgickém Leuvenu. První čtyři operace českých maminek se uskutečnily v Belgii, v Praze tým provedl pod dohledem profesora Depresta první zákrok letos v lednu. Podolské pracoviště se tak stalo jediným místem ve střední Evropě, kde se tyto ojedinělé operace provádějí.
Centrum fetální medicíny je vybaveno nejmodernějšími přístroji, které umožňují přesnou diagnostiku vývojových vad dětí a jejich léčbu. Nastávající maminky mohou do centra doporučit přímo jejich ošetřující gynekologové, všechna potřebná vyšetření podstoupí pak v centru.