Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pilulku, jež brání těhotenství, by si po sexu vzalo 29 procent Češek

Zdraví

  7:00
PRAHA - Pohotovostní antikoncepční pilulku, která zabrání do 72 hodin po sexu nechtěnému těhotenství, by si určitě po riskantním styku okamžitě vzalo 29 procent Češek.
Zánět močových cest - ilustrační foto

Zánět močových cest - ilustrační foto foto: REPROFOTO

Zjistil to průzkum agentury Millward Brown ve 14 zemích, v němž odpovídalo 6600 žen od 15 do 49 let. O nutnosti užití pilulky je podle průzkumu přesvědčeno 45 procent českých žen, což je o pět procent méně, než činí průměr ostatních zemí.

Pilulka je v Česku dostupná v lékárnách bez receptu na občanský průkaz. Koupit ji mohou ženy a dívky starší 16 let, mladší musejí navštívit lékaře a vyžádat si recept. Než jim lékárník pilulku vydá, poučí je o správném užívání přípravku a možných rizicích.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle gynekologa Jiřího Dvořáka čísla svědčí o rostoucí zodpovědnosti žen, nicméně pilulka "po" je brána jen jako nouzové řešení. Přes 49 procent mladých žen bere pravidelnou antikoncepci, takže těch, které by měly další problémy, je minimum. "Těch 29 procent přiznaných svědčí o erudici mladé generace," řekl lékař.

Podle průzkumu by si 24 procent českých žen obstaralo pilulku jen v případě, že by byly v plodné fázi menstruačního cyklu a bylo by vysoké riziko otěhotnění. Metoda plodných dnů ale je podle Dvořáka nespolehlivá. Ročně otěhotní 25 procent žen, které na ni spoléhají. Většina totiž nemá přesný menstruační cyklus, takže nelze matematicky určit ovulaci.

Léky (ilustrační foto)

Podobně riskantní je podle Dvořáka metoda přerušované soulože. Při tomto druhu antikoncepce otěhotní ročně 27 procent českých žen. Podle průzkumu by se po riskantním sexuálním styku osm procent žen poradilo s někým z rodiny nebo s kamarádkou, deset procent s internetem a celých 35 procent by zašlo ke gynekologovi.

Dvořák potvrdil, že pohotovostní antikoncepci může bez problémů užít většina žen kromě těch, které mají alergii na léčivo nebo pomocné látky. Ženy s těžkou poruchou jater či chronickým zánětlivým onemocněním střev by se měly před použitím pilulky poradit s lékařem.

Nouzová antikoncepce

Na rozdíl od pravidelné antikoncepce neobsahuje pilulka estrogeny, je v ní jen gestagenní hormon, který nezvyšuje riziko trombózy. Navíc se bere jednorázově. "Není to tedy taková 'hrča', aby stihla nastartovat procesy, které směřují ke zvýšené tvorbě krevních sraženin. Je tak relativně bezpečná i pro ženy, které nemohou brát standardní hormonální antikoncepci právě pro problémy se srážlivostí krve," shrnul gynekolog.

Takzvaná nouzová antikoncepce zabrání uvolnění vajíčka z vaječníku. Změní děložní výstelku, tím zabrání uhnízdění vajíčka v děloze. Pokud už se ale oplodněné vajíčko v děloze uhnízdilo, pilulka nebude účinkovat a započaté těhotenství nijak neovlivní, ujistil lékař. Z průzkumu také vyplynulo, že potrat někdy v životě absolvovalo 13 procent dotázaných, v případě nechtěného těhotenství by ho zvažovala či rovnou zvolila čtyři procenta českých žen.

Autoři: ,

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...