Většina potomků těchto matek sice nevykazuje typické vnější příznaky fetálního alkoholového syndromu (FAS), počet poruch centrálního nervového systému (CNS) je však u těchto dětí znepokojivě vysoký. Vyplývá to podle DPA z výzkumu amerických vědců zveřejněného v odborném časopise Alcoholism: Clinical & Experimental Research.
Vědci z týmu kolem Devona Kuehna a Edwarda Rileye z Národního institutu zdraví (NIH) v americké Bethesdě vybrali pro účely svého projektu v Chile z 10 tisíc těhotných žen 101 osob. Tyto nastávající matky pily nejméně čtyři alkoholické nápoje denně (množství 48 gramů alkoholu) . Toto množství odpovídá asi osmi skleničkám kořalky. Pro porovnání sledovaných hodnot byla sestavena i kontrolní skupina 101 žen, které během těhotenství abstinovaly.
FAS je soubor tělesných a mentálních vývojových vad lidského plodu, které vznikají následkem příliš velké konzumace alkoholických nápojů v těhotenství.
Vystavení nenarozených dětí alkoholu je podle názoru odborníků nejčastější příčinou poruch intelektu v západním světě. V USA a v Evropě vzniká fetální alkoholový syndrom u asi 0,2-1,5 narozených dětí z 1000.