Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj s alkoholem? Omezit místa, kde se prodává

Zdraví

  7:00
V Česku by se v budoucnu mohl omezit počet míst, kde by se mohl prodávat alkohol. Na boj s nadměrným pitím by pak mohli přispívat i prodejci a výrobci. I takové návrhy zvažuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Stále více mladých pije alkohol. foto: Shutterstock

Češi jsou v množství vypitého alkoholu na předních místech mezinárodních žebříčků. Přibývá dětí, které pravidelně popíjejí.

Protidrogová politika se proto víc zaměří i na opatření proti legálním drogám. "Toto téma není legrace. Někteří tvrdí, že se v Česku vždycky pilo a pít bude. Ale tak, jak se pije dnes, se tu nikdy nepilo. Tvrdý alkohol dnes pijí i děti ze základní školy," řekl Vobořil.

Podle poslední výroční zprávy o stavu drog pije v Česku alkohol ve škodlivé míře až 1,4 milionu lidí. Závislost hrozí či ji už má až 150 tisíc dospělých do 64 let. Evropská školní studie ESPAD ukázala, že zatímco v roce 1995 se aspoň třikrát za poslední měsíc opilo 14 procent šestnáctiletých, loni jich byla už pětina.

ČTĚTE TAKÉ:

Alkohol zhoršuje výkonnost, byl za řadou úrazů, nemocí, dopravních nehod i trestných činů. Finanční a jiné ztráty a další výdaje na nápravu škod či léčení činí podle odborníků ročně miliardy. Některé státy prodej alkoholu omezily a stanovily, kde je možné ho pořídit.

Licencované obchody?

Třeba v Británii se smí podle Vobořila prodávat v licencovaných obchodech a není k dostání u benzinových pump. "U nás je opačný extrém. Alkohol je i v automatu, na kterém je sice varování, že si ho nesmí koupit člověk starší 18 let, ale kontrola tu chybí," podotkl Vobořil.

Šestnáctiletí v Česku nemají problém si alkohol obstarat. Stále víc z nich si ho běžně koupí v obchodě. V roce 2003 si ho tam za poslední měsíc opatřily dvě pětiny mladých, loni už jich bylo 61 procent. O něco méně než před pěti lety se nalévá dětem v restauracích, barech a na diskotékách. V roce 2007 tam aspoň jednou do měsíce pilo alkohol 84 procent školáků, loni 77 procent.

Alkohol (ilustračnífoto)

Prodejci a výrobci alkoholu by měli platit

Provozovatelé barů, restaurací a klubů by už brzy mohli dostat trest nejen za nalévání nezletilým, ale i za to, že u nich opilé děti budou. Mohlo by jim za to hrozit dočasné uzavření podniku. Návrh změny zákona se chystá koncem května představit premiér s Vobořilem.

Podle koordinátora se problematika nadměrného pití v Česku dosud opomíjela a chybějí na ni peníze. Ty by mohli v budoucnu poskytnout třeba prodejci a výrobci alkoholu. Neplatili by je ve vyšších daních, ale pravidelně by poskytovali příspěvek. "Dělají to země v okolí, tak proč to nezkusit u nás," uvedl Vobořil. Dodal, že omezit by se v budoucnu mohla také reklama na alkohol. Na jeho nebezpečí i rizika dalších drog by měla upozornit tříletá informační akce. Stát by měla 150 milionů korun. Peníze na ni mají putovat z evropských fondů.

Vobořil chystá akční plán kroků na příští tři roky. Vláda by návrh dokumentu měla dostat do konce roku. Nová česká protidrogová strategie, která by pak měla platit od roku 2018, by podle Vobořila měla zahrnovat nejen postup proti drogám ilegálním, ale i legálním.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Vybíráte autoškolu? 6 tipů, na co si rozhodně dávat pozor
Vybíráte autoškolu? 6 tipů, na co si rozhodně dávat pozor

Dnes je obtížné orientovat se v nepřehledných nabídkách čehokoli, o autoškolách to pak platí dvojnásob. Jednak si člověk autoškolu vybírá většinou...

Mohlo by vás zajímat