Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Boj s alkoholem? Omezit místa, kde se prodává

Stále více mladých pije alkohol.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stále více mladých pije alkohol. | foto: Shutterstock

V Česku by se v budoucnu mohl omezit počet míst, kde by se mohl prodávat alkohol. Na boj s nadměrným pitím by pak mohli přispívat i prodejci a výrobci. I takové návrhy zvažuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Češi jsou v množství vypitého alkoholu na předních místech mezinárodních žebříčků. Přibývá dětí, které pravidelně popíjejí.

Protidrogová politika se proto víc zaměří i na opatření proti legálním drogám. "Toto téma není legrace. Někteří tvrdí, že se v Česku vždycky pilo a pít bude. Ale tak, jak se pije dnes, se tu nikdy nepilo. Tvrdý alkohol dnes pijí i děti ze základní školy," řekl Vobořil.

Podle poslední výroční zprávy o stavu drog pije v Česku alkohol ve škodlivé míře až 1,4 milionu lidí. Závislost hrozí či ji už má až 150 tisíc dospělých do 64 let. Evropská školní studie ESPAD ukázala, že zatímco v roce 1995 se aspoň třikrát za poslední měsíc opilo 14 procent šestnáctiletých, loni jich byla už pětina.

ČTĚTE TAKÉ:


Alkohol zhoršuje výkonnost, byl za řadou úrazů, nemocí, dopravních nehod i trestných činů. Finanční a jiné ztráty a další výdaje na nápravu škod či léčení činí podle odborníků ročně miliardy. Některé státy prodej alkoholu omezily a stanovily, kde je možné ho pořídit.

Licencované obchody?

Třeba v Británii se smí podle Vobořila prodávat v licencovaných obchodech a není k dostání u benzinových pump. "U nás je opačný extrém. Alkohol je i v automatu, na kterém je sice varování, že si ho nesmí koupit člověk starší 18 let, ale kontrola tu chybí," podotkl Vobořil.

Šestnáctiletí v Česku nemají problém si alkohol obstarat. Stále víc z nich si ho běžně koupí v obchodě. V roce 2003 si ho tam za poslední měsíc opatřily dvě pětiny mladých, loni už jich bylo 61 procent. O něco méně než před pěti lety se nalévá dětem v restauracích, barech a na diskotékách. V roce 2007 tam aspoň jednou do měsíce pilo alkohol 84 procent školáků, loni 77 procent.

Alkohol (ilustračnífoto)

Prodejci a výrobci alkoholu by měli platit

Provozovatelé barů, restaurací a klubů by už brzy mohli dostat trest nejen za nalévání nezletilým, ale i za to, že u nich opilé děti budou. Mohlo by jim za to hrozit dočasné uzavření podniku. Návrh změny zákona se chystá koncem května představit premiér s Vobořilem.

Podle koordinátora se problematika nadměrného pití v Česku dosud opomíjela a chybějí na ni peníze. Ty by mohli v budoucnu poskytnout třeba prodejci a výrobci alkoholu. Neplatili by je ve vyšších daních, ale pravidelně by poskytovali příspěvek. "Dělají to země v okolí, tak proč to nezkusit u nás," uvedl Vobořil. Dodal, že omezit by se v budoucnu mohla také reklama na alkohol. Na jeho nebezpečí i rizika dalších drog by měla upozornit tříletá informační akce. Stát by měla 150 milionů korun. Peníze na ni mají putovat z evropských fondů.

Vobořil chystá akční plán kroků na příští tři roky. Vláda by návrh dokumentu měla dostat do konce roku. Nová česká protidrogová strategie, která by pak měla platit od roku 2018, by podle Vobořila měla zahrnovat nejen postup proti drogám ilegálním, ale i legálním.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.